Usage of boron compounds in copper production
Bakır üretiminde bor bileşiklerinin kullanılması
- Tez No: 338313
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GEVECİ, PROF. DR. YAVUZ A. TOPKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bakır matı izabesi aşamasında, curufa giden bakır kayıpları genellikle %0,7 ile %2,3 arasındadır. Bu çalışmada, curuf fazına giden bu kayıpların azaltılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, flaks malzemesi olarak bazı katkı maddelerinin kullanımı (özellikle CC olarak adlandırılan kalsine kolemanit-2CaO.3B2O3.5H2O, yanı sıra bor oksit-B2O3 ve kalsiyum oksit-CaO) araştırılmıştır.Deneylerde, Eti Bakır İşletmelerinden temin edilen flaş fırın mat-curuf (FFM-FFS) ve sentetik olarak üretilen mastır mat-curuf (MM-MS) numuneleri başlangıç malzemeleri olarak kullanılmıştır. Çeşitli miktarlardaki katkı maddeleri iki farklı atmosfer altında (azot ve CO2/CO gaz karışımı ile elde edilen düşük oksijen kısmi basınç atmosferleri) test edilmiştir. Bunların dışında, sıcaklık ve süre de deney değişkenleri olarak kullanılmıştır.Deneysel sonuçlar, düşük bakır içerikli curuf (FFS ve MS için sırasıyla %0,3 ve %0,4) elde etmek için 2 saatlik sürenin yeterli olduğunu göstermiştir. Ayrıca, tüm oksijen kısmi basınçları altında ve tüm sıcaklıklarda curuftaki bakır içeriğinin CC ilavesinin artışı ile azaldığı görülmüştür. Bunun yanında, %4'e kadar tüm katkı maddeleri (CC, B2O3 ve CaO) ilavelerinin, nihai curuflar içindeki bakır miktarının yaklaşık %0,3 değerine azaltılmasında büyük bir etkiye sahip oldukları görülmüştür.FactSage hesaplamalarından, kolemanit ilavesinin curufun sıvılaşma sıcaklığını düşürdüğü, bunun curufun viskozitesi önemli ölçüde değişmeksizin curufun erken erimesine yol açtığı ve mat taneciklerinin çökelmesi için yeterli süreye imkân verdiği böylece daha az mekanik bakır kayıpları ile sonuçlandığı çıkarımı yapılabilmiştir. Kolemanitin bakır üretiminde kullanılması ile ülkemizde üretilen bor bileşikleri için yeni bir kullanım alanının oluşması mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Copper losses to slag are generally between 0.7-2.3% during the copper matte smelting stage. In this study, the aim was to reduce these losses in the slag phase. For this purpose, usage of some additives (especially calcined colemanite labeled as CC, boric oxide-B2O3 and calcium oxide-CaO as well) as flux material was investigated.The flash furnace matte-slag (FFM-FFS) obtained from Eti Copper Inc. and a master matte-slag (MM-MS) produced synthetically were used as starting materials. Additives were tested in various amounts under two different atmospheres (N2 and low Po2 obtained by mixture of CO2/CO gases). Temperature and duration were also used as experimental variables.Experimental results have indicated that 2 hours was sufficient to obtain a low copper content in slag about 0.3% and 0.4% for FFS and MS, respectively. It was also seen that the copper content in slag decreased with increasing CC addition at all oxygen partial pressures and at all temperatures. Furthermore, the addition of all additives up to 4% had great influence in lowering the copper content in the final slags (~0.3%Cu).From FactSage calculations, it could be concluded that the colemanite addition decreased the liquidus temperature which led to early melting of slag and allowed enough duration for settling of matte particles within the slag without substantial changing its viscosity, which resulted in less mechanical copper losses to the slag. By using colemanite in copper production, it was possible that a new application area for boron compounds which are produced in Turkey could be created.