Şemikan fosfatlarının zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 6479
  2. Yazar: HALDUN KURAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mazxdagx Şemikan fosfat cevherleri günümüzde ETİBMK'ın çalxş- malarxnxn ©dak noktasxdxr. Karataş bölgesinden temsili olarak alx- nan örneğin petrografik incelenmesinde, numunenin kalsit ve kuvars tan oluşan çimento maddesi içinde kollofonit ve dahlit minerallerin den oluştuğu belirlenmiştir. Numunenin ortalama tenörü $9.65 P?Oj. dir. Bu galxsmada düşük P?0t- tenorunun, endüstriyel kullanxm için yeterli değere yükseltilebilmesi olanagx arastxrxlmxstxr. Yapxlan calxsmalarda, iri boyutta kalsinasyon ve kalsinasyon sonrasx sili kat flotasyonunun uygulanabilirliği denenmiştir. Denemeler sonu cunda $22. 79 Pp°5 tenörlü fosfat konsantresi $8004 verimle elde edil miştir. İnce boyutta ise öğütme işlemini takiben karbonat -silikat flotasyonu uygulanmxs $20. $3 ?2 % tenörlü konsantreler $90.00 *v - verimle elde edilmiştir. Yapxlan calxsmalarda $ 30 P?0,- lik konsantre tenörüne ulasxla- mamxstxr. Ancak bu sonuçlar bir ön zenginleştirme için yeterli sayx- labilir.
Özet (Çeviri)
P e t r o graphic examination of representative sample, of Mazidagx Semikan phosphate ores shows that it consists of colophanite and dahlite minerals which take place in cement material consisting of calcite and quartz, The average grade of the sample ?;as determied to be P_0C fo9.&5 In this study the posibilty of enrichment of low grade phos phate ore was investgated for industrial usage. Applicability of silicate flotation after calcination has been experimented for coarser size fraction. ' The results of the experiments show that phosphate concantrate containing P,,0^22, 79 were produced with the recovery of %. 80* @4 The application of carbonate -sili cat e flotation to the finer sizes resulted in concentrates with greades as high as ?20s £20'^3 and recoveires as high as $90,00 Although an. both application a grade of PpO^ % 30 could not be reached, the experimental results can be good enough for pre- concantration.