Relapsing remitting multipl skleroz tanılı hastalarda ocrelizumab tedavisinin yaşam kalitesi, yorgunluk, anksiyete ve depresyon üzerine etkisi
The effect of ocrelizumab treatment on the quality of life, fatigue, anxiety and depression in patients with relapsing remitting multiple sclerosis
  1. Tez No: 647847
  2. Yazar: MUSTAFA ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Multipl Skleroz (MS) dünya genelinde genç erişkinlerdeki nörolojik yeti kaybının en sık sebebidir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğinde Relapsing Remitting Multipl Skleroz (RRMS) tanısı ile takip edilen hastalarda Ocrelizumab tedavisinin hastaların yaşam kalitesi, yorgunluk, anksiyete ve depresyon durumları üzerine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya 2017 revize Mcdonald kriterlerine göre RRMS tanısı almış 43 hasta ( 26 kadın, 17 erkek) alınmıştır. Hastaların Ocrelizumab tedavisi öncesi ve tedavinin 3.dozunu aldıktan 1 ay sonrasındaki multiple sclerosis quality of life 54 (MSQOL-54), Fatique Severity Scale(FSS), Beck anksiyete ölçeği ve Beck depresyon ölçeği puanları retrospektif olarak hasta dosyalarından elde edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm olguların yaş, cinsiyet, engellilik durumları, hastalık tanısı aldıklarından beri geçen süre ve son kullandıkları hastalık modifiye edici ajanlar kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is the most common cause of neurological disability in young adults worldwide. In this study, it was aimed to investigate the effect of Ocrelizumab treatment on patients' quality of life, fatigue, anxiety, and depression in patients who were followed up with the diagnosis of Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) in the Neurology Outpatient Clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. The study was designed retrospectively. 43 patients (26 females, 17 males) diagnosed with RRMS according to the 2017 revised Mcdonald criteria were included in the study. Multiple sclerosis quality of life 54 (MSQOL-54), Fatigue Severity Scale (FSS), Beck anxiety inventory and Beck depression inventory scores were obtained retrospectively from the patient files, before Ocrelizumab treatment and 1 month after taking the 3rd dose of treatment. Age, gender, disability status, time since the diagnosis of the disease, and the last use of the disease-modifying agents were recorded in all patients included in the study. SPSS 22.0 Windows version package program was used to analyze the obtained data. P value