Serebral palsi oluşturulan yenidoğan sıçanlarda nöropeptit W tedavisinin olası nöroprotektif etkilerinin araştırılması
Investigation of possible neuroprotective effects of neuropeptide W treatment in newborn rats with cerebral palsy
  1. Tez No: 647878
  2. Yazar: TÜRKAN KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK YEGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Nöropeptit W (NPW)'nin epileptik nöbetlerde nöroprotektif etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda yenidoğan sıçanlarda oluşturulan serebral palsi (SP) modelinde, NPW'nin oksidan nöron hasarı, kognitif işlevler, gerileyen motor beceriler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada postnatal-7 günlük (P7) Sprague-Dawley sıçanlar (n=104) kullanıldı. SP oluşturmak üzere anestezi altında P7 sıçanların sağ ortak karotis arterlerine ligasyon yapıldıktan sonra gaz karışımına (%92 azot + %8 oksijen) maruz bırakıldılar. Kısa dönemde (P10) iskemi-hipoksiden hemen sonra 3 gün süre ile intraperitoneal olarak serum fizyolojik (SF) veya 0,1 g/kg, 1 g/kg veya 10 g/kg NPW tedavileri uygulanan yenidoğan sıçanlar P10'da dekapite edildiler. Uzun dönem (P30) gruplarda kontrol ve SP gruplarına SF veya NPW (0,1 g/kg) tedavileri uygulanarak motor koordinasyon ve bellek testleri ile gastrointestinal ölçümler yapıldı ve P30'da dekapite edildiler. Beyin doku örnekleri biyokimyasal ve histopatolojik analizler için değerlendirildi. Verilerin analizinde ANOVA ve Student'ın t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Neuropeptide W (NPW) exerts neuroprotective effects in epileptic seizures. Our study aimed to investigate the effects of NPW on oxidative neuron damage, cognitive dysfunction and regressed motor skills in newborn rats with cerebral palsy (CP). Materials and Methods: To induce CP, Sprague-Dawley pups (n=104) were exposed to 92% nitrogen+8% oxygen mixture after ligating their right common carotid arteries under anesthesia on postnatal 7th day (P7). Pups were treated daily for 3 days with saline or 0.1 g/kg, 1 g/kg or 10 g/kg NPW (intraperitoneally) and decapitated on P10. In long-term (P30) control and CP groups, saline and NPW (0.1 g/kg/day) were administered; motor and memory tests, gastrointestinal measurements were performed and then decapitated on P30. Brain tissue samples were evaluated for biochemical and histopathological analyses.