Psöriazis tanılı hastaların klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the clinical and demographic features of patients diagnosed with psoriasis
- Tez No: 647890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA UÇMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kronik ve enflamatuar bir deri hastalığı olan psöriazisin prevalansı %0.2 ile %4.8 arasında değişmektedir. Farklı klinik tablolar şeklinde karşımıza çıkabilen psöriazisin en sık psöriazis vulgaris tipi görülmektedir. Her yaşta görülebilen psöriazise birçok komorbiditenin eşlik edebilmesi ve hayat kalitesini negatif yönde etkilemesi, hastalığın önemini daha da arttırmaktadır. Çalışmamızda psöriazis tanılı hastaların klinik ve demografik özellikleri prospektif olarak araştırıldı. Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümüne Aralık 2018-Şubat 2020 tarihleri arasında başvuran 277 psöriazis tanılı hasta dâhil edildi. Tüm hastaların ayrıntılı anamnezleri alınarak yaş, cinsiyet, boy, kilo, meslek, medeni durum, yaşanılan yer, hastalık süresi, hastalık başlangıç yaşı, tetikleyici faktörler, eklem tutulumu, tırnak tutulumu, sistemik hastalık öyküsü, alkol öyküsü, sigara öyküsü, aile öyküsü, alınan topikal ve sistemik tedaviler gibi parametreleri prospektif olarak incelendi. Hastalık şiddetini değerlendirmek için psöriazis alan şiddet indeksi (PASI), vücut yüzey alanı (VYA) ve dermatoloji yaşam kalite indeksi (DYKİ) kullanıldı. Veriler SPSS 24 programı ile değerlendirildi ve x² (ChiSquare) istatistik metodu ile analiz edildi. Çalışmaya alınan 277 hastanın yaşları 8-81 arasında değişmekteydi. Hastaların yaş ortalaması 37,1±15,9 idi. Ortalama hastalık başlangıç yaşı kadın cinsiyette 21,0±14,1 iken erkek cinsiyette 25,3±14,4 olarak saptandı. Kadın cinsiyette başvuru sırasındaki yaş ve başlangıç yaşı daha düşük saptandı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
The prevalence of psoriasis, a chronic and inflammatory skin disease, ranges from 0.2% to 4.8%. Psoriasis vulgaris is the most common type of psoriasis that can appear in different clinical forms. The fact that many comorbidities accompany psoriasis that can be seen at any age and negatively affect the quality of life further increases the importance of the disease. In our study, the clinical and demographic characteristics of patients with psoriasis were prospectively investigated. This study included 277 patients with psoriasis who applied to the Department of Dermatology, Faculty of Medicine, Dicle University, between December 2018 and February 2020. Detailed anamnesis of all patients were taken, and parameters such as age, gender, height, weight, occupation, marital status, place of residence, duration of disease, age of onset of disease, triggering factors, joint involvement, nail involvement, systemic disease history, alcohol history, smoking history, family histories, topical and systemic treatments received were prospectively examined. To evaluate the disease severity, Psoriasis area severity index (PASI), body surface area (BSA) and dermatology life quality index (DLQI) were used. Data were evaluated with SPSS 24 program and analyzed with x² (ChiSquare) statistical method. The ages of 277 patients included into the study ranged between 8 and 81. The mean age of the patients was 37.1 ± 15.9. The mean age of onset of illness was 21.0 ± 14.1 in females and 25.3 ± 14.4 in males. Age and onset age were lower in female gender on admission, and this difference was statistically significant (p values