Beş farklı bitki ekstraktının beyazlatma yapılmış mine üzerinde bağlanma dayanımına etkisi
The effect of five different plants extract on the shear bond strength of bleached enamel
  1. Tez No: 647889
  2. Yazar: ÖZGE USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER DEMİRBUĞA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dişlerin estetiğinin sağlanması ve güzel bir gülümseme yaratmak amacıyla estetik görüntüyü bozan rengi değişmiş dişlerin tedavisi hastalar tarafından sıklıkla talep edilen ve çok yönlü dental tedavi prosedürünü gerektiren işlemlerden biri olmuştur. Dental estetiğin iyileştirilmesi amacıyla renklenmiş dişlerin tedavisinde girişimsel olmayan beyazlatma işlemleri tercih edilebilmektedir. Beyazlatma tedavisini takiben dişlere restoratif materyallerin bağlanmasında sorunlarla karşılaşılmaktadır. Beyazlatma uygulanmış minede bağ kuvvetinin azalmasının nedeni beyazlatma sonrası mine yüzeyinde oluşan rezidüel oksijen tabakasının varlığıdır. Beyazlatma sonrası oluşan bu bağlanma kuvvetindeki azalmayı gidermek için literatürdeki genel yaklaşım, 24 saatten başlayıp 3 haftaya kadar uzayan bir bekleme periyodunun uygulanması veya antioksidan tedavilerdir. Beyazlatma sonrası bağlanma kuvvetinin azalması ile ilgili klinik problemlerin çözülmesi için, sodyum askorbat, askorbik asit, katalaz, aseton, bütillenmiş hidroksianisol gibi antioksidan ajanlar veya bitki ekstrelerinin antioksidan ajan olarak kullanımı önerilmiştir. Yapılan bu çalışmada beyazlatma sonrası minede azalan bağlanma kuvvetinin geri döndürülmesinde sodyum askorbat, alfa tokoferol ve beş farklı bitki ekstratının etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada, 180 adet periodontal problem sebebiyle çekilmiş, çürüksüz insan üst keser dişi kullanılmıştır. Çalışmada değerlendirmek üzere 30 grup belirlenmiş; her bir grupta 6 diş, her bir dişte 3 örnek olacak şekilde toplamda 540 örnek hazırlanmıştır. Çalışma gruplarından 15' ine antioksidan uygulamasını takiben kompozit bond uygulanarak bağlanma değerleri 1 gün distile suda bekletmenin sonunda hemen değerlendirilmiş, diğer 15 gruba ise termal yaşlandırma uygulanmıştır. Daha sonra örneklere makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanmış ve SEM görüntüleri değerlendirilmiş ve istatistiksel analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the aesthetics of the teeth and create a beautiful smile, the treatment of discolored teeth, which affect the aesthetic appearance, is one of the procedures that are frequently demanded by patients and require a versatile dental treatment procedure. Non-invasive whitening procedures can be preferred in the treatment of colored teeth in order to improve dental aesthetics. Problems are encountered in bonding restorative materials to the teeth after bleaching treatment. The reason for the decrease of bond strength in the bleached enamel is the presence of a residual oxygen layer formed on the enamel surface after bleaching. The general approach in the literature to eliminate this reduction in bonding strength which occurs after bleaching is to apply a waiting period starting from 24 hours to 3 weeks or antioxidant treatments. Antioxidant agents such as sodium ascorbate, ascorbic acid, catalase, acetone, butylated hydroxyanisole, or plant extracts as antioxidant agents have been proposed to solve clinical problems related to the decrease of bonding strength after bleaching. In this study, the effect of sodium ascorbate, alpha tocopherol and five different plant extracts was evaluated in reversing the decreased bond strength in enamel after bleaching. In the study, 180 non-caries human upper incisors, which were extracted due to periodontal problems, were used. 30 groups were determined for evaluation in the study; A total of 540 samples were prepared, with 6 teeth in each group and 3 samples in each tooth. Following the application of antioxidants to 15 of the study groups, composite bond was applied and the bonding values were evaluated immediately after 1 day in distilled water, while the other 15 groups were applied thermal cycles. Afterwards, shear bond strength test was applied to the samples, SEM images were evaluated and statistical analysis was performed. According to the results of the statistical analysis, while there was no significant difference between the different concentrations of plant extracts, the thermal cycle significantly reduced the mean bond strength values.