Evaluation of wastewater treatment alternatives for different water reuse applications with modeling and cost analysis
Modelleme ve maliyet analizi ile suyun yeniden kullanımında farklı uygulamalar için atıksu arıtma alternatiflerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 647897
  2. Yazar: PINAR UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA HANDE BAYRAMOĞLU, PROF. AYŞEGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Atıksuyun geri kazanımı, su kıtlığına bir çözüm olabilir. Geri kazanılan suyun kullanım uygulamaları için çeşitli atıksu arıtma dizinleri mevcuttur. Bu tez çalışmasının amacı, çeşitli su yeniden kullanım uygulamaları için farklı atıksu arıtma dizinlerini modelleme ve maliyet analizi yoluyla değerlendirmektir. Bu amaçla, geleneksel aktif çamur (TS_A), uzun havalandırma (TS_B) ve A2O (TS_C) gibi farklı ikincil seviye arıtma dizinleri, üç atık su özelliği ve üç debi için BioWin kullanılarak modellenmiştir.BioWin modelleme sonuçlarının dahil edildiği ikincil arıtma seviyesi, üçüncül ve ileri arıtma seviyeleri için maliyet analizi, sermaye ve işletim maliyetleri dahil olmak üzere, 30 yıllık dönem için yapılmıştır. Geri kazanılmış suyun toplam ve birim maliyetleri, yeraltı suyu deşarjı, kentsel, tarımsal, endüstriyel ve çevresel yeniden kullanım gibi farklı su yeniden kullanım uygulamalarına atanan farklı arıtma dizinleri (TS_1 ila TS_6) için hesaplanmıştır. Geri kazanılmış su maliyetlerinin, farklı arıtma dizinleri için $0,029/m³ ile $0,601/m³ aralığında değiştiği bulunmuştur. Kullanıcının kısıtlanmamış alan sulama veya tarımsal yeniden kullanım gibi suyun yeniden kullanımı için daha düşük bir bütçesi varsa, TS_1 (A2O + Filtreleme + UV + Cl), TS_3 (CAS / EXT / A2O + Filtrasyon + UV + Cl), TS_4 (A2O / CAS / EXT) ve TS_5 (CAS / EXT / A2O + UV + Cl) kullanılabilir. TS_2 (CAS / EXT / A2O + Filtrasyon + UV + Cl + SAT) ve TS_6 (A2O + MF + RO + UV + Cl) 'dan üretilen arıtılmış su, daha yüksek kalitede olması gerektiğinden, daha yüksek birim arıtma maliyetleriyle içilebilir/ kullanma suyu olarak kullanılabilir. Bu tez çalışması, karar vericinin, düşük maliyetli bir alternatifi içerecek şekilde kısmi yeniden kullanımı düşünerek bir maliyet-faydasına ve suyun yeniden kullanım uygulamasına bağlı olarak hangi prosesin kullanılacağına karar verebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wastewater reclamation can be a solution to water scarcity. Several wastewater treatment schemes exist for specific water reuse applications. This thesis aims to evaluate different wastewater treatment schemes for a range of water reuse applications through modeling and cost analysis. For this purpose, different secondary level treatment schemes as conventional activated sludge (TS_A), extended aeration (TS_B) and A2O (TS_C) were modeled using BioWin for three wastewater characteristics and three flowrates. Cost analysis for secondary treatment level, where BioWin modeling results were included, and tertiary, advanced treatment levels were done for 30 years period, including capital and operational costs. The total and unit costs of reclaimed water were calculated for different treatment schemes (TS_1 to TS_6) assigned to different water reuse applications such as groundwater recharge, urban, agricultural, industrial and environmental reuse. The unit reclaimed water costs were found to range in $ 0.029/m³ to $ 0.601/m³ for different treatment schemes. If the user has a lower budget for water reuse application, such as unrestricted area irrigation or agricultural reuse, TS_1 (A2O + Filtration + UV + Cl), TS_3 (CAS/EXT/A2O + Filtration + UV + Cl), TS_4 (A2O/CAS/EXT) and TS_5 (CAS/EXT/A2O + UV + Cl) could be used. Reclaimed water from TS_2 (CAS/EXT/A2O + Filtration + UV + Cl + SAT) and TS_6 (A2O + MF + RO + UV + Cl) could be used as potable usage with higher unit treatment costs because of the requirement of a higher level of water quality. This thesis study revealed that the decision-maker can make a cost-benefit decision considering partial reuse to involve a low-cost alternative and decide on which process to follow depending on the water reuse application.