Su esaslı verniklerin değişik odunlarda koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of water based varnishes in different chambers
- Tez No: 647898
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez çalışmasının ilk aşamasında, ticari olarak piyasada hazır olarak temin edilen su-esaslı vernik, Kayın (Fagus sylvatice), Ceviz (Juglans regia), Sedir (Cedrus libani) ve Göknar (Abies nordmanniana) odun numunelerine basit daldırma yöntemiyle tatbik edilmiş ve sağladığı etkiler incelenmiştir. Daha sonraki aşamada ise, su bazlı verniğin etki ve koruma derecesinin artırılması amacıyla, %10 ve %20 oranlarında (hacim/hacim) üzüm çekirdek ve susam yağı ilavesiyle oluşturulan çözelti ile aynı odun örnekleri muamele edilerek, benzer deneme şartlarında elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Genel olarak, denemeye tabi tutulan odun numunelerinin Su İtici Etkinlik (SİE) özelliğinin marjinal sınırlar içinde oluştuğu belirlenmiştir. Susam yağı ve üzüm çekirdek yağı ilavesiyle oluşturulmuş su bazlı vernik ile işlem görmüş Göknar odunu, kontrol örneğine göre %1,3 ile %36,8 arasında daha düşük hacimsel şişme değeri, %0,9 ile %35,5 arasında da daha düşük hacimsel daralma değeri gösterdiği belirlenmiştir. Bu durum Göknar odununun, diğer odunlardan daha yüksek boyutsal karalılık gösterdiğini açıklaması bakımından önemlidir. Çalışmamızda kullanılan odun numunelerinin hidrofobik, yüzey renk ve teknolojik özelliklerinin bazı deneme şartlarında olumlu yönde etkiler oluştuğu anlaşılmıştır. Ayrıca, her iki ilave maddenin (üzüm çekirdek ve susam yağı) dış atmosferik şartlar için kayın odun numunelerinde belli seviyede parlaklık değerlerini düzenlediği, fakat diğer odunlar için susam yağı/vernik karışımı etkisinin, üzüm çekirdek yağı/vernik etkisine göre daha sınırlı koruma derecesi sağladığı anlaşılmıştır. Ayrıca, odun numunelerinin kurşun kalem sertlik değerlerinin belli seviyelerde arttığı gözlemlenmiştir. UV radyasyonuna karşı, sedir odunu hariç, diğer odun numuneleri için %0,2 ile %96,3 oranında renk stabilitesi (∆E) oluştuğu, fakat bu maddelerin dış atmosferik şartlara karşı koruma derecelerinin daha düşük seviyelerde olduğu belirlenmiştir. Ceviz odun numuneleri, tüm deneme şartlarında, diğer odun numunelerinden yaklaşık 7-12° arası daha yüksek temas açısı değeri gösterdiği, diğer odun türleri için ise önemli bir derece temas açısı artışı gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, commercially available water-based varnish was applied to wood samples of Beech (Fagus sylvatice), Walnut (Juglans regia), Cedar (Cedrus libani) and Fir (Abies nordmanniana) by simple dipping method and its effects has been examined. In the next stage, in order to increase the effect and protection degree of water-based varnish, the same wood samples were treated with the solution formed by adding 10% and 20% (volume / volume) of grape seed oil and sesame oil, and the results obtained under similar trial conditions were investigated comparatively. In general, it was determined that the Water Repellency (SIE) property of the wood samples subjected to the experiments occurred within marginal limits. Fir wood that treated with water-based varnish by the addition of sesame oil and grape seed oil, lower volumetric swelling values of 1.3% and 36.8% observed while lower volumetric shrinkage values of 0.9% and 35.5% was found compared to the control sample. These findings are important in terms of explaining that Fir wood shows higher dimensional stability than other woods. It was understood that the hydrophobic, surface color and technological properties of the wood samples used in our study had positive effects in some trial conditions. It has also been found that both additives (grape seed and sesame oil) regulate a certain level of brightness values in beech wood samples for external atmospheric conditions, but for other woods the sesame oil/ varnish mixture provides a more limited degree of protection than the grape seed oil/varnish effect. In addition, it was observed that the pencil hardness values of wood samples increased at certain levels. It was determined that the color stability (∆E) of 0.2% to 96.3% occurred against UV radiation for wood samples except cedar wood, but the protection degrees of these materials against external atmospheric conditions were lower. Walnut wood samples showed a higher contact angle values of 7-12 ° than other wood specimens under similar trial conditions, while no significant increase in contact angle was observed for other wood species.