Adıyaman koşullarında yetiştirilen bazı badem çeşitlerinde sulama, farklı derim zamanları ve kurutma yöntemlerinin verim, yağ asitleri içeriği ve şeker kompozisyonu üzerine etkileri
The effects of irrigation, different harvesting times and drying methods on the yield, fatty acids and sugar composition of almonds grown under Adiyaman conditions
- Tez No: 647912
- Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 2019 yılında Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde iki farklı badem bahçesinde yürütülmüştür. Denemelerde, 5x5m aralıklarla dikilmiş, 6 yaşlı Ferragnes ve Ferraduel çeşitlerine ait bitkiler kullanılmıştır. Her çeşidin sulama, derim ve kurutma uygulamaları 4 tekerrürlü, her tekerrürde 1 ağaç olacak şekilde toplam 64 ağaç üzerinde yürütülmüştür. Susuz koşullarda yetiştiricilik yapılan badem ağaçlarında çiçeklenme periyodu ve meyve olgunlaşması daha erken gerçekleşmiş, Ferraduel çeşidi Ferragnes çeşidinden daha geç derime gelmiştir. En yüksek kabuklu badem ağırlığı 7,24 g ile Ferraduel badem çeşidinde sulu koşullarda güneşte kurutup erken derim yapıldığı (FDSLGUER) uygulamadan elde edilmiştir. en yüksek iç badem ağırlığı ise 1,60 g ile Ferraduel'in sulanan, güneşte kurutulan ve erken derim yapılan uygulamaları (FDSLGUER) ile Ferragnes çeşidinde susuz koşullarda, gölgede kurutulan ve erken derilen (FRSSGOER) meyvelerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two different almond orchards in Adıyaman's Kâhta county in 2019. In the experiments, were used 6-year-old Ferragnes and Ferraduel cultivars, which were planted at 5x5m intervals. Irrigation, harvesting and drying applications of each cultivar were carried out on 64 trees in total, with 4 replications, 1 tree per repeat. The blooming period and fruit ripening occurred earlier in almond trees cultivated under non-irrigated conditions, and the Ferraduel later harvested than the Ferragnes. The highest fruit weight of 7.24 g was obtained from the application (FDSLGUER), which the Ferraduel almond cultivar was dried in the sun under irrigated conditions and early harvested (FDSLGUER). The highest kernel almond weight was obtained from the early harvested and sun-dried applications (FDSLGUER) of the Ferraduel cultivar grown in irrigated conditions with 1.60 g, and (FRSSGOER) fruits of the Ferragnes, which were dried and the early harvested in the shade under non-irrigated conditions.