Bazı şeftali çeşitlerinde farklı dozlarda potasyum nitrat ve potasyum tiyo sülfat uygulamasının verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of potassium thiosulphate and potassium nitrate applications in different doses on yield and quality in different peach warietes
- Tez No: 647913
- Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tez çalışmasında, ülkemizde ticari olarak önemli iki şeftali ve nektarin çeşidinde Potasyum Nitrat ve Potasyum Tiyo Sülfat gibi farklı potasyum kaynaklarının verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek meyve ağırlığı Potasyum Tiyo Sülfat uygulanan ağaçların meyvelerinde 190,36 g, en düşük meyve ağırlığı 149,6 g olarak potasyum uygulaması yapılmayan kontrol meyvelerinden elde edilmiştir. SÇKM(%) bakımından rakamsal değerler dikkate alındığında; en yüksek SÇKM değeri % 9,76 olarak Potasyum Nitrat uygulanan ağaçların meyvelerinde ölçülmüş, en düşük SÇKM değeri ise kontrol meyvelerinden %9,24 olarak alınmıştır. Yapılan kontrollerde meyve ağırlığı/çekirdek ağırlığı oranı Potasyum Tiyo Sülfat uygulanan alanda en yüksek düzeye ulaştığı gözlemlenmiştir. Meyve eti sertliği en yüksek değeri kontrol meyvelerinden alınmış, 5,38 olarak tespit edilmiştir. En düşük meyve eti sertliği Potasyum Tiyo Sülfat uygulanan ağaçların meyvelerinde, 4,83 kg/cm2 olarak tespit edilmiştir. Ağaç başına en yüksek verim Potasyum Tiyo Sülfat uygulaması yapılan ağaçlardan 47,1 kg olarak tespit edilmiş en düşük verim ise 38,5 kg olarak potasyum uygulaması yapılmayan kontrol meyvelerinden alınmıştır. Gövde kesit alanı dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda Potasyum Tiyo Sülfat uygulanan ağaçlarda 0,311 kg/cm2, Potasyum Nitrat uygulanan ağaçlarda 0,282 kg/cm2, kontrol ağaçlarında ise 0,252 kg/cm2 şeklinde sonuçlar alınmıştır. Yapılan araştırma sonucunda Potasyum Tiyo Sülfat uygulamasının, hızlı olgunlaşma ve bununla beraber erken derim olgunluğuna ulaştırdığı; Potasyum Nitrat uygulamasının olgunlaşma seyrini normal ölçülerde ilerlettiği tespit edilmiştir. Hiç potasyum uygulaması yapılmayan kontrol ağaçlarında derim olgunluğunun geciktiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, different potassium sources (such as Potassium Nitrate and Potassium Thiosulphate) were used on two peach and nectarine cultivars which are commercially important in our country. Outcome of the study: the highest fruit weight was measured 190,36 g where Potassium Thiosulphate was applied and the lowest fruit weight was measured 149,6 g where no potassium where applied. In terms of Brix (%) value; the highest rate was measured % 9,76 where Potassium Nitrate was applied and the lowest rate of Brix value was measured %9,24 in the control area. Examinations showed that fruit weight/kernel weight rate reached the highest level where Potassium Thiosulphate was used. Fruit flesh firmness was the highest (5,38 kg/cm2) in control fruits. The lowest fruit flesh firmness was obtained from the Potassium Thiosulphate applied fruits as 4,83 kg/cm2. In terms of yield per tree, Potassium Thiosulphate applied trees gave the highest yield as 47,1 kg and the lowest yield (38,5kg) was obtained from the control trees which no potassium was applied. In terms of yield per trunk cross sectional area measurements, Potassium Thiosulphate applied trees gave 0,311 kg/cm2 whereas Potassium Nitrate applied trees gave 0,282 kg/cm2. Control trees gave 0,252 kg/cm2 yield per area. According to the results; Potassium Thiosulphate application accelerated the maturation as well as quickening the harvesting time, Potassium Nitrate application improved maturation in a normal scale. Harvesting time was delayed in control trees.