Toprak enzimatik aktivite üzerine quizalofop-p-ethyl vemesotrione + nicosulforan uygulamalarının etkileri
Effects of quizalofop-p-ethyl and mesotrione+nicosulforanapplications on soil enzymatic activity
  1. Tez No: 647916
  2. Yazar: RAHİME NİHAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Herbisidlerin yabancı otlar üzerine toksik etkilerinin yanında, topraktaki mikroorganizmaların aktivitelerini de olumsuz etkilemektedir. Toprak verimliliği ile topraklardaki mikrobiyal aktivite doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle toprakların enzimatik aktivitesi önemli bir indikatör olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada herbisid olarak quizalofop-p-ethyl ve mesotrione + nicosulforan kullanılmıştır. Herbisidler Şanlıurfa'da tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır. Herbisidlerin dört farklı dozu (0, 2, 20 ve 200 μg/g) topraklara uygulanmıştır. Deneyler saksılarda yürütülmüş ve 90 gün inkübe edilmiştir. İnkübasyon süresince alınan toprak örneklerinde mikrobiyal biyomas karbon, alkalin fosfataz, β-glukosidaz, dehidrogenaz ve üreaz enzim aktiviteleri incelenmiştir. Uygulanan herbisidlerin uygulama dozları ve inkübasyon zamanına bağlı olarak alkalin fosfataz, β-glukosidaz, dehidrogenaz ve mikrobiyal biyomas karbon değişimleri önemli düzeyde (p < 0.01) etkilenmiştir. Her iki herbisid üreaz enzim aktivitesi üzerinde benzer etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Besides toxic effects on weeds, herbicides negatively affect the activities of microorganisms in soils. Microbial activity in soils is directly related to soil fertility. The enzymatic activity of soil is considered as an important indicator. İn this study, quizalofop-p-ethyl and mesotrione + nicosulforan were used as herbicides. Herbicides are widely used in agriculture in Şanlıurfa. Four different doses of herbicides (0, 2, 20 and 200 μg/g) were applied to the soil. The experiment was carried out in pots and incubated for 90 days. Microbial biomass carbon, alkaline phospatase, β- glucosidase, dehydrogenase and urease enzyme activities were investigated in soil samples taken during incubation period. The application doses and incubation time of the herbicides used in this study significantly (p < 0.01) affected the alkaline phosphatase, β-glucosidase, dehydrogenase and microbial biomass carbon. Both herbicides showed similar effect on urease enzyme activity.