Ratlarda Orta Kulak Mukozal Hasarından Sonra Kullanılan Farklı Orta Kulak Destek Materyallerinin İyileşme ve İşitme Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi
The effects of different packing materials on healing and hearing after trauma to middle ear mucosa, an experimental study in rats
- Tez No: 647919
 - Danışmanlar: DR. RAUF OĞUZHAN KUM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Orta kulak mukozal travması sonrası destek malzemesi olarak Spongostan, Otopore, deksametazon emdirilmiş Spongostan ve Hyaluronik asit (HA) emdirilmiş Spongostan'ın performansını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 20 sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda (grup 1), hayvanların orta kulaklarına iki taraflı olarak Spongostan yerleştirildi; 2. grupta hayvanların orta kulaklarına iki taraflı olarak Otopore yerleştirildi; 3. grupta, hayvanların orta kulaklarına iki taraflı olarak deksametazon emdirilmiş Spongostan yerleştirildi; 4. grupta hayvanların orta kulaklarına iki taraflı olarak HA emdirilmiş Spongostan yerleştirildi. İşitsel beyin sapı eşikleri (ABR) işlem öncesi ve işlem sonrası 1. ve 6. haftalarda gerçekleştirildi. Orta kulak boşluğunda inflamatuar reaksiyonu ve yara iyileşmesini değerlendirmek için histopatolojik analiz yapıldı. Sonuçlar: İşlem sonrası 6. Hafta ABR eşikleri, Otopore ve deksametazon emdirilmiş Spongostan gruplarında işlem öncesi eşik seviyelerine göre minör değişiklikler gösterdi. Otopore ve deksametazon emdirilmiş Spongostan grupları ile karşılaştırıldığında, işlem sonrası 6. Hafta ABR eşikleri HA emdirilmiş Spongostan ve Spongostan gruplarında daha yüksek bulundu. Histopatolojik analizler, Spongostan'ın, Otopore ve deksametazon emdirilmiş Spongostan'dan daha yoğun inflamasyona neden olduğunu gösterdi (p = 0.001). Postoperatif 6. haftada rezidü materyal, yeni kemik oluşumu ve adezyon oranı Spongostan grubunda daha yüksek bulundu (sırasıyla p = 0,001, p = 0,048, p = 0,043). Fibrozis diğer gruplara göre Spongostan grubunda daha yaygındı ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p = 0.105). Sonuç: Otopore, otolojik cerrahide kullanım için güvenli ve etkili görünmektedir. Tek başına Spongostan ile karşılaştırıldığında, Spongostan deksametazon veya HA ile birlikte kullanıldığında inflamasyon, adezyon ve yeni kemik oluşumu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the performance of Spongostan, Otopore, Spongostan soaked with dexamethasone and Spongostan soaked with Hyaluronic acid (HA) as middle ear packing material after mucosal trauma. Methods: Twenty rats were divided into 4 groups. In control group (group 1), the middle ears of animals were bilaterally implanted with Spongostan; in group 2, the middle ears of animals were bilaterally implanted with Otopore; in group 3, the middle ears of animals were bilaterally implanted with Spongostan soaked with dexamethasone; in group 4, the middle ears of animals were bilaterally implanted with Spongostan soaked with HA. Auditory brainstem responses (ABRs) were performed preoperatively and 1 and 6 weeks postoperatively. Histological analysis were performed to evaluate the inflammatory reaction and wound healing in the middle ear cavity. Results: ABR recordings demonstrate that threshold level changes from baseline were minor in Otopore and Spongostan soaked with dexamethasone packed ears. Threshold levels were higher in the Spongostan and Spongostan soaked with HA packed ears compared with both Otopore and Spongostan soaked with dexamethasone packed ears. Histological analysis showed that Spongostan caused inflammation more intense than Otopore and Spongostan soaked with dexamethasone (p=0.001). Residual material at postoperative week 6, new bone formation and adhesion were common in the Spongostan group (p=0.001, p=0.048, p=0.043, respectively). Fibrosis was more common in Spongostan group compared with other groups but the difference was not significant (p=0.105). Conclusion: Otopore appears to be safe and effective for use in otologic surgery. The inflammation, adhesion and new bone formation decreased when Spongostan was used with steroid or HA, when compared to Spongostan alone.