Darbeli elektromanyetik alanın oral mukozal yara iyileşmesindeki etkileri
Effects of pulsed electromagnetic field on oral mucosal wound healing
  1. Tez No: 870713
  2. Yazar: SARPER SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Oral mukozal yaralar okuldaki, işyerindeki ve evdeki günlük faaliyetleri kısıtlayarak dünya çapında her yıl milyonlarca eğitim saati ve çalışma saatinin kaybedilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda bu hastalıkların psiko-sosyal etkileri mevcuttur ve sıklıkla yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Manyetoterapi, geleneksel tıbba ek olarak 21. yüzyıl tıbbı tarafından da çeşitli sağlık sorunlarının iyileşmesini vaat eden alternatif yöntemler olarak kabul edilmektedir. Günümüzde manyetoterapi, ağrı ve inflamasyon yönetimi için invaziv olmayan, güvenli ve kolay bir yöntem sunmaktadır. Oral mukozada yara iyileşmesini hızlandırmak için birçok tedavi olmasına rağmen non-invazif bir uygulama olan darbeli elektromanyetik alanın (DEMA'nın) etkileri incelenmemiştir. Bu çalışmada DEMA'nın, ratların damaklarında oluşturulan mukozal yaralar üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamızda 32 adet Wistar Albino erkek rat gruplara randomize ve eşit şekilde dağıtılarak her grupta 8 rat olacak şekilde 4 deney grubu oluşturulmuştur. Grup 1ve 3'teki ratlara sadece oral mukozal yara oluşturuldu, DEMA uygulanmadı ve sırasıyla 4. gün ve 7. Gün sonunda sakrifiye edildi. Grup 2ve 4'tekilere oral mukozal yara oluşturulmasını takiben deney sürecinde günün aynı saatinde olmak üzere 12 saat aralıklarla 1'er saatten günde toplam 2 saat DEMA uygulandı ve sırasıyla 4. ve 7. gün sonunda ratlar sakrifiye edildi. Eksize edilen yara alanları histopatolojik, immünhistokimyasal ve genetik olarak incelendi. İnflamatuar hücre infiltrasyonu, granülasyon dokusu oluşumu ve epitelizasyon skorlandı. Histopatolojik skorlama yok – hafif – orta – şiddetli (0, 1 pozitif, 2 pozitif, 3 pozitif) olarak değerlendirildi. Sitokeratin ekspresyonları skorlandı. Endotelyal Nitrik Oksit Sentaz (eNos), platelet kaynaklı büyüme faktörü (PDGF), fibroblast büyüme faktörü (FGF), epidermal büyüme faktörü (EGF), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ekspersyonları ölçüldü. Yapılan incelemeler sonunda 4. ve 7. günlerde sadece yara oluşturulan gruplarla ile karşılaştırıldığında DEMA uygulanan gruplarda anlamlı derecede azalmış yara alanları tespit edildi (sırasıyla: p = 0.002, p = 0.042). Hem 4. günde hem de 7.
Özet (Çeviri)
Oral mucosal sores limit daily activities at school, work, and home, resulting in millions of lost educational and working hours worldwide each year. At the same time, these diseases have psychosocial effects and often significantly reduce the quality of life. In addition to traditional medicine, magnetotherapy is also accepted by 21st century medicine as alternative methods that promise the healing of various health problems. Today, magnetotherapy offers a non-invasive, safe and easy method for pain and inflammation management. Although there are many treatments to accelerate wound healing in the oral mucosa, the effects of pulsed electromagnetic field (PEMF), which is a non-invasive application, have not been examined. In this study, we aimed to reveal the effects of PEMF on the mucosal wounds created on the palate of rats. In our study, 32 Wistar Albino male rats were distributed randomly and equally to the groups and 4 experimental groups were formed, with 8 rats in each group. Rats in groups 1 and 3 were created with only an oral mucosal wound, PEMF was not applied, and were sacrificed at the end of the 4th day and 7th day, respectively. Following the creation of an oral mucosal wound, PEMF was applied to groups 2 and 4 for a total of 2 hours a day, at 12-hour intervals, at the same time of the day during the experiment, and the rats were sacrificed at the end of the 4th and 7th days, respectively. Excised wound areas were examined histopathologically, immunohistochemically and genetically. Inflammatory cell infiltration, granulation tissue formation and epithelialization were scored. Histopathological scoring was evaluated as none - mild - moderate - severe (0, 1 positive, 2 positive, 3 positive). Cytokeratin expressions were scored. Endothelial Nitric Oxide Synthase (eNos), platelet derived growth factor (PDGF), fibroblast growth factor (FGF), epidermal growth factor (EGF), vascular endothelial growth factor (VEGF) expressions were measured. As a result of the examinations, significantly reduced wound areas were detected in the PEMF applied groups compared to the wound-only groups on the 4th and 7th days (p = 0.002, p = 0.042, respectively).