Ege Denizi'nden İstanbul'daki devlet kurumlarına yönelik deniz taşımacılığı (1700-1750)
Sea transportation from the Aegean Sea to state institutions in İstanbul (1700-1750)
  1. Tez No: 647933
  2. Yazar: ŞEYMA BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İstanbul'un Osmanlı Devleti'nin başkenti olmasının ardından, devletin önemli idarî ve askerî kurumları burada tesis edildi. Çeşitli faaliyet alanlarına sahip bu kurumların işleyişlerini ve üretimlerini sürdürebilmeleri için birçok malzemeye ihtiyaç duyulmaktaydı. Dolayısıyla bu malzemelerin ilgili üretim bölgelerinden tedarik edilip İstanbul'a ulaştırılması her zaman önemli ve öncelikli hususlardan biri olmuştur. Tedarik edilen malzemelerin nakliyesi daha hızlı ve daha ucuz olması gibi bazı avantajları nedeniyle pek çok zaman deniz yoluyla gerçekleştirilmiştir. Osmanlı Devleti, deniz nakliyesinde donanma gemileriyle birlikte sivil gemileri de kullanmıştır. Sivil gemi sahiplerine hizmetleri karşılığında navlun adı verilen bir taşıma ücreti ödenmiştir. Nakliye süreci ihtiyaç duyulan malzemelerin üretim bölgelerinden tedarik edilmesi, malzemeyi taşıyacak geminin kiralanması ve malzemenin İstanbul'a ulaştırılarak ilgili kurumlara nakledilmesi gibi çeşitli aşamaları kapsamaktaydı. Teferruatlı bir organizasyona bağlı olan bu tür bir nakliye işinde pek çok kişi görevlendirilmiş, nakliyenin sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi için itina gösterilmiştir. Sivil gemilerin nakliyede kullanılmasıyla hem mîrî hizmetlerin yerine getirilmesi sağlanmış hem de ülkede denizciliğin sürekliliği ve gelişimine katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After Istanbul became the capital of the Ottoman Empire, important administrative and military institutions of the state were established here. These institutions which have various fields of activity, needed many materials in order to continue their activities and productions. The supply of these materials from the production sites and their transportation to İstanbul has always been one of the essantial issues. Mainly sea route used for the transportation of the materials, due to the some advantages such as being fast and cheap. The Ottoman Empire used civil ships with naval ships in transportation. It paid a freight payment which is called as navlun to the owner of the civil ships for the services. The transportation process has various stages like supplying the needed materials from the production sites, charter the ship for transporting the material to İstanbul and transferring it to the releated institutions. Many people have been assigned to this kind of transportation affiliated with an exhaustive organization and attentively make the transportatiton preparedly. Using of civil ships in transportation provided state services also contributed to the development of maritime in the country.