Hipertansif tip 2 diyabetik hastalarda, dipper ve nondipper kan basıncı paterninin klinik sonuçları
Clinical results of dipper and nondipper blood pressure patern in hypertensive TYPE 2 diabetic patiens
  1. Tez No: 647934
  2. Yazar: MEHMET ALİ SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet ve hipertansiyon önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında üst sıralarda yer almaktadırlar.Diyabetle hipertansiyon birlikteliği sık gözlenen bir durumdur.Bizim çalişmamızdaki temel amaç gece artmış kan basıncı paterninin diyabetik hastalarda hedef organ hasarına etkisini inceledik ayrıca diyabet grubundaki kan basıncı paternini inceledik. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Ocak 2011-Ocak 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Nefroloji Bilim Dalı ve Endokrinoloji Bilim dalı polikliniklerine başvuran tip 2 diyabetes mellitus ve hipertansiyon hastaları alındı.Toplam 67 hasta dahil edildi. Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Hastanesinde ambulatuar kan basıncı ölçümü ile 'JNC, Joint National Committiee tanı kriterlerine 'göre hipertansiyon tanısı konduktan sonra takip edilen hastalar prospektif olarak incelendi. Hastaların bilgilerine hastane kayıt sistemi(probel) ve hasta dosyalarından ulaşıldı. Çalışma prospektif randomize kontrollü olarak yapıldı. Bu hastalar ambulatuar kan basıncı ölçüm sonuçlarına göre Dipper hipertansiyon ve Non-dipper hipertansiyon hastaları olarak iki gruba ayrıdı. 24 saatlik ortalama sistolik kan basıncı ≥130 mmHg ve/veya diastolik kan basıncı ≥80 mmHg olan hastalar hipertansif kabul edildi.24 saatlik ambulatuar kan basıncı(ABKB ) ile yapılan ölçümlerle gece ölçülen ortalama sistolik kan basıncı değerlerinin, gündüz ölçülen kan basıncı değerlerine göre %10 veya daha fazla düşmesi dipper hipertansiyon, %10 dan daha az sistolik kan basıncının düşmesi Non-dipper hipertansiyon olarak değerlendirildi. Her iki grupta da çalışılan Hba1c, proteinuri, üre, kreatin,gözdibi, Ekokardiyografi(EKO), 24 tansiyon holterlerine bakıldı.Ayrıca hastalardan tam idrar tetkiki ve spot protein ve kreatinin düzeylerine bakıldı.24 saatlik idrarda proteinüri miktarı hesaplandı.Hastalar çağrilarak karotis intima media kalınlığı , boy ve kilo ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalişmaya toplam 67 hasta dahil edilmiştir.Bu hasta populasyonunun hepsi tip 2 diyabetes mellitus ve primer hipertansiyon tanısı almış hastalardı.Hastaların genel yaş ortalaması 58.72± 8,259 olup medyan yaş 59(27 - 72 ) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objection: Diabetes and hypertension are among the leading causes of morbidity and mortality. Coexistence of diabetes and hypertension is a common condition. The main purpose of our study is to examine the effect of nighttime increased blood pressure pattern on target organ damage in diabetic patients and also examine the blood pressure pattern in the diabetes group. Material and Method: In this study, type 2 diabetes mellitus and hypertension patients who applied to the outpatient clinics of Dicle University Faculty of Medicine Department of Nephrology and Endocrinology between January 2011 and January 2019 were included.67 patients in total were included. In this study, patients who were followed up after the diagnosis of hypertension was made according to JNC (Joint National Committiee) diagnostic criteria 'by ambulatory blood pressure measurement in Dicle University Faculty of Medicine Cardiology Hospital were prospectively analyzed. The information of the patients was obtained from the hospital registration system (probel) and patient files. The study was conducted in a prospective randomized controlled manner. These patients were divided into two groups as dipper hypertension and Non-dipper hypertension patients according to the ambulatory blood pressure measurement results. Patients with a 24-hour mean systolic blood pressure ≥130 mmHg and / or diastolic blood pressure ≥80 mmHg were considered hypertensive. A decrease of 10% or more of the mean systolic blood pressure values measured at night with 24-hour ambulatory blood pressure (ABCP) values compared to daytime blood pressure values were evaluated as dipper hypertension, and less than 10% decrease in systolic blood pressure was evaluated as non-dipper hypertension. In both groups, previously studied Hba1c, proteinuria, urea, creatine, optic fundus, echocardiography (ECHO), 24 blood pressure holters from the probel system.In addition, complete urine analysis and spot protein and creatinine levels were measured and the amount of proteinuria in 24-hour urine was calculated. Carotid intima-media thickness, height and weight were measured by calling the patients. Findings: A total of 67 patients were included in the study. All of these patient population were diagnosed with type 2 diabetes mellitus and primary hypertension. The mean age of the patients was 58.72 ± 8.259 with a median age of 59 (27-72). 26 of the patients were male (38.8%) and 41 (61.2%) were female. 20 of the patients (29.9%) had dipper blood pressure pattern and 47 (70.1%) had non-dipper blood pressure pattern. While it was 20 ± 6,296, it was found to be 59.36 ± 8.948 in non-dipper patients.