Comparison of ethical and conventional mutual funds
Etik ve geleneksel yatırım fonlarının karşılaştırılması
- Tez No: 647939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri ikametgâhında hisse senedi yatarımı yapan sosyal ve geleneksel yatırım fonların arasında benzerlikleri ve farklılıkları, performans, ESG puanı ve günah sektör seçimleri gibi nitelikler bazında incelemektedir. Bu araştırmada kapsayıcı bir yaklaşım ile genelden özele doğru giden bir çalışma yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuç kısmında betimleyici istatistikler, ikili değişken analizleri sonuçları, regresyon analiz sonuçları ve ısıl harita analizleri detaylı bir biçimde paylaşılmıştır. Ek olarak, sosyal fonların bulundukları aile içerisinde diğer geleneksel fonlar ve sosyal fonlar ile olan benzerliğini gösteren skorlar tanımlanmıştır. Bu tanımlama ile birlikte, yaratılmış olan bu skorların fonların birçok farklı niteliği üzerindeki etkileri incelenmiş ve test edilmiştir. Tezin bulgularına göre, sosyal fonlar ile geleneksel fonlar arasında bulunan çizgi artık bulanıklaşmaya başlamıştır. Beklendik keskin çizgi, artık orada olmayabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the differences and similarities between equity investing USA domiciled ethical and conventional mutual funds on different attributes such as performance, ESG score and sin sector allocation of funds. In this particular study, a comprehensive study is completed using general to specific approach. In this study, you could reach to results of descriptive statistics, bivariant correlation analyses, regression studies and supportive heatmap studies. Additionally, in this study, similarity variables of ethical funds with other funds within its fund family is introduced. In line with introduction, the effect of the generated variable on different attributes of the fund is also tested. According to findings, difference line between ethical and conventional funds are become blurry. The expected clear distinction might not be there anymore.