Hipofiz tümörlerinde transsphenoidal yolla endoskopik cerrahinin karşılaştırılması
- Tez No: 647938
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada hipofiz tümörlerinde transsphenoidal yolla endoskopik cerrahinin farklılıkları incelenmiştir. Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi klinik araştırmalar ve etik kurul başkanlığından 20.06.2019 tarih ve 33479383/35 sayılı onay kararı ile Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesi sağlık uygulama ve araştırma merkezi beyin ve sinir cerrahi kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ocak 2012 ve Aralık 2018 tarihleri arasından Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık uygulama ve araştırma merkezi beyin ve sinir cerrahi kliniğinde transnazal transphenoidal ve endoskopik yolla opere edilen 52 hipofiz tümörü tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastalarda cinsiyet ayrımı gözetmeksizin 19-77 yaş arası hipofiz tümörü tanısı ile opere edilen hastaların anamnezleri, fizik ve nörolojik muayeneleri incelendi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası hipofiz Magnetic Resonans Görüntüleme (MRG) tetkikleri ile hipofiz hormon düzeyleri olan hastalar çalışmaya alındı. Ameliyat öncesi hipofiz MRG görüntülerinde tümör boyutu üç eksende ölçüldü. Transsphenodial yöntemle opere edilmiş 26 ve endoskopik yöntemle opere edilmiş 26 hastanın ameliyat sonrası ortaya çıkan sonuçları retrospektik olarak sınıflandırıldı ve alt gruplar için ayrı ayrı karşılaştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre Endoskopik ve Transsphenodial ameliyat tipi istatiksel olarak aynı çıkmıştır. Çalışmada vakaların yarısı Endoskopik diğer yarısı ise Transsphenodial ameliyat olduğu gözlenmiştir. Eksik bilgileri olan ve transkranial yolla opere edilen hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirildi. Bilgilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the differences in endoscopic surgery in pituitary tumors were investigated. The research was carried out by Zonguldak Bulent Ecevit University clinical research and ethics committee with the approval decision dated 20.06.2019 and numbered 33479383/35 in Zonguldak Bulent Ecevit University health practice and research center brain and nerve surgery clinic. Between January 2012 and December 2018, 52 patients with pituitary tumors diagnosed by transnasal transsphenoidal and endoscopic surgery in Zonguldak Bülent Ecevit University health practice and research center brain and nerve surgery clinic were included in the study. The history, physical and neurological examinations of the patients who were operated on with the diagnosis of pituitary tumor aged 19-77 years, regardless of gender, were examined. Preoperative and postoperative pituitary MRG tests and patients with pituitary hormone levels were included in the study. Tumor size was measured in three axes on preoperative pituitary Magnetic Resonance Imaging (MRI) images. Postoperative results of 26 patients operated with transsphenodia and 26 patients operated with the endoscopic methods were classified retrospectively and compared separately for subgroups. The data obtained in the study were evaluated using the SPSS program. Number and percentage were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the information.