Ankilozan spondilit hastalarında huzursuz bacaklar sendromu sıklığı ve uyku kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Restless legs syndrome frequency and effect on sleep quality inpatients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 647944
  2. Yazar: DURAN DEHA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANATAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ankilozan Spondilit (AS) kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalık seyrinde birçok nörolojik komplikasyon eşlik edebilmektedir. Tez çalışmamızda Ankilozan Spondilit hastalarında Huzursuz Bacaklar Sendromu sıklığı ve uyku kalitesi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Bu doğrultuda kliniğimizde takipli 86 AS tanılı hasta dahil edilirken HBS nedeni olabilecek ek hastalığı olan hastalar dışlandı. Demografik, klinik ve laboratuvar verileri kayıt altına alındı. AS aktivitesinin belirlenmesi açısından Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ) ve Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS) kullanıldı. Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS) tanısı açısından Uluslararası HBS Çalışma Gurubu tarafından belirlenmiş olan tanı kriterleri kullanılarak nörolog tarafından yüz yüze sorgulama yapıldı. Uyku kalitesinin belirlenmesi açısından Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanıldı. Dahil edilen AS hastalarından daha önce HBS tanısı almış hasta grubu bulunmamaktaydı ve yarısından fazlasında (%52) yeni HBS tanısı teşhis edildi.
Özet (Çeviri)
Restless Legs Syndrome Frequency And Effect On Sleep Quality In Patients With Ankylosing Spondylitis Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease. Many neurological complications may accompany the course of the disease. In our study, we aimed to investigate the frequency of Restless Legs Syndrome in Ankylosing Spondylitis patients and its effect on sleep quality. Accordingly, 86 patients with AS who were followed up in our clinic were included, while patients with additional disease that could be the cause of RLS were excluded. Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) and Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score (ASDAS) were used to determine AS activity. In terms of the diagnosis of Restless Legs Syndrome (RLS), a face-to-face interrogation was made by the neurologist using the diagnostic criteria determined by the International RLS Working Group. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to determine sleep quality. Of the AS patients included, there was no group of patients previously diagnosed with RLS, and more than half (52%) were newly diagnosed with RLS.