Ankilozan spondilit hastalarında nitrik oksit düzeylerinin hastalık aktivasyonu, süresi ve şiddeti ile ilişkisi
The relation ship of nitric oxide levels with disease activation, duration and intensity in ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 79433
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SEPİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
59 ÖZET Ankilozan spondilit hastalarında idrar-serum örneklerinde nitrat, ekshalasyon havasında nitrik oksit düzeylerinin hastalık aktivitesi, süresi ve radyografik derecelendirmeleri ile ilişkisini araştırmak üzere; erken evre 20, geç evre 20 ankilozan spondilit hastası ve aynı yaş, cinsiyet oram ve fiziksel aktivite düzeyine sahip 10 sağlıklı kontrol olgusu incelendi. Elde edilen idrar nitrat düzeyleri ortalamalarında; erken AS-kontrol, geç AS-kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Erken ve geç AS hasta grupları arasında farklılık saptanmaması, idrar nitrat düzeylerinin hastalık süresi ve radyografik derecelendirmeleri ile ilişkisinin olmadığım düşündürdü. İdrar nitrat düzeyleri ile akut faz reaktanı olan CRP ve klinik olarak hastalık aktivasyonunu gösteren Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) arasında belirgin korelasyon saptandı. Serum nitrat ve ekshalasyon NO ortalamaları ise, gruplar arasında ve laboratuar-klinik parametreler arasında istatistiksel olarak farklı gözlenmedi. Tüm bu bilgilerin ışığında; AS' de hastalık aktivasyonunu değerlendirmede idrar nitrat düzeylerinin sensitif bir marker olduğu sonucuna varıldı. Serum nitrat düzeylerinin hastalık aktivasyonunu değerlendirmede duyarlı olmadığı, çünkü NO sentezinin arttığı enflamasyon durumlarında üriner nitrat ekskresyonunun artırılması ile serum düzeylerinin dengede tutulduğu düşünüldü. Ayrıca ekshalasyon NO değerlerinin solunum yollarında lokal bir enflamasyon varlığında sensitif bir marker olduğu; AS hastalarında gözlenen restriktif tutulumda farklılık göstermediği, eklem enflamasyonlanndan etkilenmediği sonucuna varıldı. Bu ve bundan önceki çalışmalara dayanarak; enflamatuar eklem hastalıklarının patofizyoloj isinde nitrik oksitin rolünün daha iyi anlaşılabilmesi ve yeni terapötik yaklaşımlarm belirlenebilmesi için bu konuda yapılacak ileri çalışmalara gereksinim olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY To determine the correlation between the urine-serum nitrate levels, exhaled nitric oxide (NO) and disease activity, duration and radiologic scoring of ankylosing spondylitis patients. 20 early stage, 20 late stage ankylosing spondylitis patients and 10 sex, age and physical activity matched controls were examined. According to the mean urine nitrate levels, statistically significant difference between early AS-control and late AS-control groups was observed. There was no statistically significant difference between early and late AS patients groups. This finding shows that there is no correlation between urine nitrate levels, duration and the radiographic scoring of the disease. Urine nitrate levels, acute phase reactant CRP and clinically disease activation showed significant correlation according to Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) Serum nitrate and exhaled NO means were calculated, between groups and laboratory- clinic parameters showed no significant statistical difference. According to the above readings, it was accepted that urine nitrate levels was a sensitive marker in measuring the ankylosing spondylitis disease activity. Since serum nitrate levels are not sensitive to measure the disease activity, it's thought that in inflammatory situations in which NO synthesis increases, serum nitrate levels are kept in balance by increasing urinary nitrate excretion. In addition, exhaled NO is observed to be a sensitive marker in a local inflammation of the respiratory system but does not show a difference in restrictive involvement of the lung in AS patients, and not being affected by the inflammations of the joints. This study and the previous studies show that there is a need for further studies to understand the role of nitric oxide in the pathophysiology of inflammatory joint diseases and to determine new therapeutic approaches.