Ailevi akdeniz ateşi tanılı çocuklarda kalp ileti sistemindeki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in cardiac conduction system in children with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 647956
  2. Yazar: BETÜL UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), ateş ve steril poliserozit atakları ile karakterize, genetik geçişli, tekrarlayan otoinflamatuvar bir hastalıktır. Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı çocuk hastaların elektrokardiyografik ölçümlerinde kardiyak ileti sistemindeki değişikliklerinin saptanması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya Aralık 2019- Nisan 2020 tarihleri arasında FMF tanısıyla takip edilen 87 çocuk hasta ve aynı yaş grubunda sağlıklı 87 olgu dahil edildi. Hasta grubun laboratuvar parametreleri ve genetik analizleri ile birlikte tüm olguların demografik özellikleri değerlendirildi. Her iki grupta elektrokardiyografide atriyal ve ventriküler aritmi riski belirteçleri ve standart ekokardiyografi ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 25 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is a genetic, recurrent autoinflammatory disease characterized by episodes of fever and sterile polyserositis. This study was conducted in order to determine changes in cardiac conduction system via electrocardiographic measurements of pediatric patients diagnosed with Familial Mediterranean Fever. Method: Eighty-seven pediatric patients who were being followed-up with the diagnosis of FMF between December 2019 and April 2020, and 87 age-matched healthy cases were included in the study. Demographic characteristics of all cases, together with laboratory parameters and genetic analyses of the patient group were evaluated. For both groups, atrial and ventricular arrhythmia risk markers in electrocardiography and standard echocardiographic measurements were obtained. For statistical analyses, SPSS 25 package program was used.