Halîl Sıdkî'nin Mir'âtü's-Sâlikîn'i (İnceleme-metin-sadeleştirme)
Halîl Sıdkî's Mir'âtu's-Sâlikîn (Analysis-text-simplifying)
  1. Tez No: 647957
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KEVSER KIPRAMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EGÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Şeyh Halîl Sıdkî, XIX. yüzyılda yaşamış bir nâsir ve şairdir. Aslen Romanya doğumlu olan ve ömrünün bir kısmını İstanbul ve Çankırı'da geçiren Sıdkî'nin hayatı hakkında kaynaklarda pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Divanı olduğu söyleniyorsa da henüz ele geçmemiştir. Şu an için onun sadece Mir'âtü's-Sâlikîn ve Muhtâriyye Şerhü Kasîdeti'l-Mudariyye eserlerinin nüshalarına kütüphanelerde rastlamaktayız. Bu çalışmada, onun tercüme ve yorum yoluyla kaleme almış olduğu, Mir'âtü's-Sâlikîn adlı akâid-âdâb risalesi incelenmiştir. Bunu yaparken, önce Sıdkî'nin hayatı ve edebî şahsiyeti hakkında bilgi verilmiş, ardından Mir'âtü's-Sâlikîn, nüsha, kaynak, dil ve üslûp özellikleri bakımından incelenmiştir. Daha sonra eser şekil ve muhteva bakımından incelemeye tabi tutulmuş ve son olarak transkribe edilip günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Bu çalışma ile şimdiye kadar ne kendi ne de eseri ile ilgili ilmî bir çalışma kaleme alınan Halîl Sıdkî'nin Mir'âtü's-Sâlikîn adlı eseri hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sheikh Halîl Sıdkî is a writer and a poet who lived in XIXth century. Sıdkî about whom there is not much information regarding his life, is originally from Romania and has lived in Istanbul and Çankırı for some period of his life. Although he is believed to have a Diwan, it hasn't been found yet. For the time being, we find copies of his two works called Mir'âtü's-Sâlikîn and Muhtâriyye Şerhü Kasîdeti'l-Mudariyye in the libraries. In this study, his partially translated risalah, which is about the doctrines of Islam and sufi rules, called Mir'âtü's-Sâlikîn, has been reviewed. By doing this, firstly information about his life and literary personality is reviewed, then Mir'âtü's-Sâlikîn is examined in terms of the sources, style and language features of the work. Later the work is analyzed for its form and content, subsequently the risalah is transcripted and transferred to contemporary Turkish language. With this dissertation, it is aimed to give information about Halîl Sıdkî's Mir'âtü's-Sâlikîn that there is no scientific study about him and his risalah until now.