Visseral yağ miktarı ile böbrek taşlarının içeriği arasındaki ilişkinin kontrastsız dual enerji BT kullanılarak araştırılması
Examination of the relationship between visceral fat amount and kidney stone composition using non-contrast dual energy CT
- Tez No: 647987
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Üriner sistem taş hastalığı, geçmişten günümüze kadar görülme sıklığı gittikçe artan ve toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren üriner sistemin sık görülen hastalıklarındandır. Bazı çalışmalarda artmış abdominal yağ birikiminin üriner sistem taş hastalığı için risk faktörü olduğu özelikle ürik asit taşı görülme sıklığında artış olduğu belirtilmektedir. Biz çalışmamızda abdominal visseral yağ volümünü (AVYV), abdominal subkutan yağ volümünü (ASYV) elde olunan multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) kesitlerinden hesaplayarak ve Dual enerji Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme yönteminde saptanan taş komponentleri ile ilişkisini değerlendirdik. Çalışmaya 1 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji departmanında böbrek taşı şüphesi ile MDBT incelemesi uygulanan ve üriner sistem taşı saptanan hastalarda taşın olduğu seviyeye Dual enerji BT (DEBT) incelemesi yapılan yaşları 18-80 arasında 400 hasta değerlendirildi. Hiperparatroidi, hipertansiyon, diyabet tanısı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı ve kalan 208 hasta çalışmaya dahil edildi. DEBT incelemesi yalnızca taşın olduğu kesitlere yönelik uygulandı ve iş istasyonu (Syngo.via, Siemens Healthcare, Forchheim, Almanya) üzerinden uygulanan düşük ve yüksek kVp değerlerinde taşın atenüasyon oranlarının analizi yapılarak taşlar hidroksiapatit, kalsiyum oksalat, sistin ve ürik asit taşı şeklinde sınıflandırıldı. MDBT ile umblikus düzeyinden geçen tek kesitten elde edilen abominal visseral-subkutan yağ volümleri ölçüldü. Hastaların idrar pH, yaş, cinsiyet ve visseral yağ volüm yüzdesi hesaplanarak veriler kaydedildi. Çalışmamızda abdominal visseral yağ volümü (AVYV), abdominal visseral yağ volümü /Total abdominal yağ volümü (AVYV/TAYV) yüzde oranı ve yaş ile ürik asit taşı varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p0,05). Elde ettiğimiz veriler neticesinde abdominal visseral yağ volümü artışı ile ürik asit taşı oluşumunun ilişkili olabileceğini göstermektedir. Abdominal visseral yağ oranının azaltılmasına yönelik yaklaşımlar ürik asit taşı sıklığını azaltabilir ve üriner sistem taşı olan abdominal visseral obez hastalarda tedavi yaklaşımını değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract stone disease is a common disease of the urinary tract and as a disease with increasing prevalence from past to present, it concerns a large part of the society. Some studies reported that increased abdominal fat deposition is a risk factor for urinary tract stone disease and especially an increase in the incidence of uric acid stones is reported. In our study, we evaluated the relationship of abdominal visceral fat volume (AVFV), abdominal subcutaneous fat volume (ASFV), which we measured from the multidetector computed tomography (MDCT) images, and the stone components, which were identified by use of Dual Energy Computed Tomography imaging technique. In this study, 400 patients between the ages of 18-80 years were evaluated between January 1, 2019 and December 31, 2019 in the Radiology Department of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, where patients with suspected kidney stones underwent MDCT and patients with detected stones were scanned using Dual Energy CT scanning at the level of the stone. Patients with hyperparathyroidism, hypertension and diabetes were excluded, and the remaining 208 patients were included in the study. The DECT scanning was performed only for the sections with the stone and a workstation (Syngo.via, Siemens Healthcare, Forchheim, Germany) was used to classify the stones as hydroxyapatite, calcium oxalate, cystine and uric acid stone by calculating their attenuation ratios which is the ratio of low kVp energy image attenuation to high kVp image attenuation. Abominal visceral-subcutaneous fat volumes were measured using a single slice obtained by using MDCT. Age, sex, urine pH and calculated visceral fat volume percentage data of the patients were recorded. In our study, a significant relation of abdominal visceral fat volume (AVFV), abdominal visceral fat volume / total abdominal fat volume (AVFV / TAFV) percentage increase and age with uric acid stone presence was found (p 0.05). As a result, the data we obtained shows that increased abdominal visceral fat volume may be related to uric acid stone formation. Approaches to reducing abdominal visceral fat percentage can decrease the incidence of uric acid stones and change the treatment strategy in abdominal visceral obese patients who have urinary tract stones.