Visseral obezite taş hastalığı için yeni bir risk faktörü olabilir mi?
Can Visceral obesity Be A New Risk Factor For Stone Disease?
- Tez No: 653358
- Danışmanlar: DR. HÜSEYİN TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç Böbrek taşı oluşumu ile kontrastsız bilgisayarlı tomografide (BT) ölçülen visseral yağ dokusu miktarı arasındaki ilişkinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Ağustos 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında yan ağrısı şikayeti olan ve BT ile böbrek taşı saptanan 149 hasta alındı. Aynı tarihler arasında yan ağrısı ile başvuran, daha önceden taş hastalığı öyküsü olmayan ve BT ile taş hastalığı saptanmayan, 139 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Hastalar yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, visseral ve subkutan yağ dokusu miktarı, HDL, LDL, trigliserid düzeyleri açısından analize alındı. Değişkenlerin taş oluşumu ile ilişkisi univariant ve multivariant lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular Gruplar arasında cinsiyet ve yaş açısından farklılık saptanmadı (p=0,27 ve 0,06). Taş ve kontrol grubunun vücut kitle indeksi, visseral yağ ölçümü, subkutan yağ ölçümü sırasıyla 29,1 ve 27,6 kg/m2; 186,0 ve 120,2 cm2; 275,9 ve 261,9 cm2 idi (p=0,01; 0,01 ve 0,36; sırasıyla). Değişkenler multivariant analiz ile değerlendirildiğinde hiperlipidemi (p=0,003), hipertansiyon (p=0,001) ve visseral yağ dokusunun subkutan yağ dokusuna oranı (p=0,01) taş oluşumunu arttıran risk faktörleri olarak belirlendi. Sonuçlar Böbrek taşı oluşumunda visseral yağ dokusunun subkutan yağ dokusuna oranı, obezite, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi bilinen risk faktörlerinin yanında yeni bir risk faktörü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective Examination of the relationship between the formation of kidney stones and the amount of visceral adipose tissue measured with unenhanced computed tomography (CT). Materials and Methods A total of 149 patients were included in the study, having complaints of flank pain and kidney stones detected by CT, between August 2012-April 2013. Again, 139 patients were determined as the control group who have presented with chest pain within the same time period, but having no previous history of kidney stones as well as no current kidney stones identified by BT. Patients were analyzed for age, gender, height, weight, body mass index, amount of visceral and subcutaneous adipose tissue, and serum level of HDL, LDL and triglyceride. The relationship between these variables and the formation of stones was assessed by univariant and multivariate logistic regression analysis. Results There were no differences between groups in terms of gender and age (p = 0.27 and 0.06). Body mass index, visceral fat measurement, and subcutaneous fat measurements of the Stone and Control Groups were 29.1 and 27.6 kg/m2; 186.0 and 120.2 cm2; 275.9 and 261.9 cm2, respectively (p = 0.01; 0.01 and 0.36, respectively). In the assessment of the variables by multivariate analysis, hyperlipidemia (p=0.003), hypertension (p=0.001) and the ratio of visceral fat tissue to subcutaneous fat tissue (p = 0.01) were identified as factors that increase the risk of kidney stone formation. Conclusion The ratio of visceral fat tissue to subcutaneous adipose tissue was identified as an emerging risk factor in the formation of kidney stones, besides the known risk factors such as obesity, hyperlipidemia, and hypertension.