Metabolik sendromda visseral ve subkutan yağ miktarı ve hepatosteatozun bilgisayarlı tomografi ile kantitatif değerlendirilmesi
Quantitative assesment of visceral and subcutaneous fat with hepatosteatosis by computed tomography in metabolic syndrome
  1. Tez No: 361349
  2. Yazar: MEHMET MARUF AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE DAĞISTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyadaki ölümlerin en sık sebebi kardiyovasküler olaylardır. Koroner arter hastalığı gelişiminde ise önemli yer tutan hiperlipidemi, hipertansiyon, glikoz intoleransı gibi metabolik sendrom komponentleri bulunmaktadır. Bu çalışmada bilgisayarlı tomografi ile visseral ve subkutan yağlı doku alanı ve dansitesi ile hepatosteatoz ilişkisi değerlendirilip metabolik sendrom kriterlerine destekleyici bulgu elde etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla metabolik sendrom tanısı bilinen 108 hastada, en önemli prediktif değer olarak visseral yağlı doku alanı saptanmıştır. Ayrıca ilk kez bizim çalışmamızda ifade ettiğimiz visseral yağlı doku alanı ölçümü yapılırken dansite ölçümü ile de risk faktörlerine destekleyici bulgu elde edilmiştir. Çalışmamızda VYDA'nın 156,47 cm² üstünde olması %74,1 sensitivite ve %58,6 spesifite ile en güçlü ve VYDD'nin -102,99 HU üzerinde olması %75 sensitivite, %57,6 spesifite ile metabolik sendrom kriterleri içinde pozitif katkı sağlayabilecek ek faktör olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular events are the most common cause of death all over the world. Metabolic syndrome criteria including hyperlipidemia, hypertension and glucose intolerance have been proved to induce coronary artery disease. In present study we aimed to evaluate visceral and subcutaneous fatty tissue and their association with hepatosteatosis on CT scans in order to determine a cut-off criteria for metabolic syndrome. We evaluated 108 patients with a diagnosis of metabolic syndrome in which visceral fatty tissue area is revealed to be the most predictive value for metabolic syndrome. Additionally, for the first time in the literature, we measured visceral fatty tissue density, which had positive correlation with metabolic syndrome. In our study visceral fatty tissue area above 156,47 cm² is the most powerful positive predictive value with at sensitivity and spesificity of 74,1% and 58.6%, respectively. The second powerful positive predictive value is visceral fatty tissue density with the sensitivity and spesificity number of 75% and 57,6% respectively.