Tip 1 diyabetli çocukların yaşam kalitesinin incelenmesi
Examining the life quality of children diagnosed with TYPE 1diabetes
  1. Tez No: 647997
  2. Yazar: MERYEM UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Tip 1 Diyabet tanısı almış çocukların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, en az 6 aydır Tip 1 diyabet tanısı almış, 8-12 yaş grubunda olan, 103 çocuk ve 103 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler Tanımlayıcı Özellikler Bilgi Formu ve Diyabetli Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk ve Ebeveyn Formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Veriler SPSS programında t testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan çocukların %54.4'ünün erkek, %69.9'unun 11-12 yaş grubunda olduğu ve %79.6'sının 13 ay ve üzerinde Tip 1 diyabet tanısı aldığı belirlenmiştir. Yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması çocuklar için 71.10±15.70, ebeveynleri için ise 66.65±13.91 olarak saptanmıştır. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, diyabet tanı süresi, ebeveyn eğitim durumu ve yaşanılan yer ile yaşam kalitesi puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Bu çalışmada Tip 1 diyabetli çocuklar ebeveynlerinin değerlendirmesine göre yaşam kalitelerini daha yüksek puanla değerlendirmiştir. Çocuk ve ebeveynin yaşam kalitesini birlikte değerlendirdikleri daha geniş gruplarla yapılan çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and comparative study to evaluate the life quality of children diagnosed with Type 1 Diabetes. Sample of the study consisted of 103 children aged 8 to 12 years, who had been diagnosed with Type 1 Diabetes for at least 6 months, and 103 parents. The data were obtained using the Descriptive Characteristics Information Form and the Life Quality Scale for Diabetic Children – Child and Parent Form. In order to conduct the study, an ethical committee approval and an institution permission were received. The data were evaluated in the SPSS software using the t-test and Mann Whitney U test. It was determined that among the children who were included in the study; 54.4% were male, 69.9% were in the age group of 11-12 years and 79.6% had been diagnosed with Type 1 Diabetes for 13 months and longer. Score average of the Life Quality Scale was found to be 71.10±15.70 for children and 66.65±13.91 for parents. It was determined that there was no statistically significant difference between the child's age, gender, time of diabetes diagnosis, parent's educational back ground and residence and the score of life quality (p>0.05). Accordingly, the children with Type 1 Diabetes evaluated their life quality with a higher score, compared to their parents. It is suggested that studies evaluating the life quality of children and parents at the same time are conducted in larger sample groups.