Tip 1 Diyabetli çocuklarda motor performans, duyusal işlemleme, yaşam kalitesi ve katılımın okula hazır bulunuşluk üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of motor performance, sensory processing, quality of life, and participation on school readiness in children with Type 1 Diabetes
- Tez No: 1015340
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM)'li çocuklarda okul öncesi dönemde motor performans, duyusal işlemleme, yaşam kalitesi ve katılımın okula hazır bulunuşlukla ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 60-78 ay yaş aralığında T1DM tanısı alan 20 çocuk ve sağlıklı 26 çocuk dahil edildi. Çocukların demografik ve T1DM'ye ilişkin bilgileri kaydedildi. Motor performans;“Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi 2”(BOT 2), Münih Uygunluk Testi (MFUT) ve yürüyüş testleri ile değerlendirildi. Duyusal işlemleme becerisi; Duyusal İşlemleme Ölçeği Ev Formu (DİÖ), yaşam kalitesi; Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKO), katılım; Katılım ve Çevre Ölçeği – Çocuklar ve Gençler (KÇÖ) ve okula hazır bulunuşluk; Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği (MİHÖ) kullanılarak değerlendirildi. Ebeveynlerin psikolojik durumları Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, ebeveyn tutumları ise Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ile değerlendirildi. Gruplar arasında BOT-2, MFUT, yürüyüş hızı, DİÖ, KÇÖ ve MİHÖ açısından farklılıklar saptandı (p<0,05). Yürüyüş enduransı, ÇİYKÖ, BAÖ, BDÖ ve ETÖ sonuçları benzerdi (p>0,05). T1DM grubunda MİHÖ ile BOT-2, MFUT, Yürüyüş testleri, DİÖ, ÇİYKÖ, KÇÖ ve ETÖ arasında ilişki bulundu (p<0,05). MİHÖ ile BAÖ ve BDÖ arasında ilişki yoktu (p>0,05). T1DM çocukların okul öncesi dönemde motor performans, duyusal işlemleme becerilerini, katılım ve okula hazır bulunuşluklarını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca T1DM'li çocukların okula hazır bulunuşlukları motor performans, duyusal işlemleme becerisi, yaşam kalitesi, katılım ve ebeveynlerinin tutumu ile ilişkilidir. T1DM'li çocuklarda okul öncesi dönemde motor performansın, duyusal işlemleme becerisinin, yaşam kalitesinin, katılımın ve okula hazır bulunuşluğun erken dönemde değerlendirilmesi önemlidir. Motor performans, duyusal işlemleme, yaşam kalitesi ve katılımı destekleyen yaklaşımların T1DM'li çocukların okula hazır bulunuşluklarını artıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between motor performance, sensory processing, quality of life, participation, and school readiness in preschool children with Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM). The study included 20 children diagnosed with T1DM and 26 healthy children aged 60-78 months. Demographic and T1DM-related information about the children was recorded. Motor performance was assessed using the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test 2" (BOT 2), the Munich Physical Fitness Test (MPFT), and gait tests. Sensory processing skills were assessed using the Sensory Processing Measure House Form (SPM), quality of life using the Children's Quality of Life Scale (CQL), participation using the Participation and Environment Measure- Children and Young People (PEM-CY), and school readiness using the Marmara Primary School Readiness Scale (MPRS). Parents' psychological states were assessed using the Beck Anxiety Scale (BAS) and the Beck Depression Scale (BDS), while parental attitudes were evaluated using the Parental Attitudes Scale (PAS). Differences were found between the groups in terms of BOT-2, MPFT, gait speed, SPM, PEM-CY, and MPRS (p<0.05). The results for gait endurance, CQL, BAS, BDS, and PAS were similar (p>0.05). In the T1DM group, a correlation was found between MPRS and BOT-2, MPFT, gait tests, SPM, CQL, PEM-CY, and PAS (p<0.05). There was no relationship between MPRS and BAS and BDS (p>0.05). T1DM negatively impacts children's motor performance, sensory processing skills, participation, and school readiness during the preschool period. Furthermore, school readiness in children with T1DM is associated with motor performance, sensory processing skills, quality of life, participation, and parental attitudes. In preschool children with T1DM, it is important to assess motor performance, sensory processing skills, quality of life, participation, and school readiness. Approaches that support motor performance, sensory processing, quality of life, and participation are expected to improve school readiness in children with T1DM.