Tip 1 diabetes mellitus tanısı ile izlenen çocuk ve adölesanların hayat kalitesinin değerlendirilmesi
Child following with TYPE 1 diabetes mellitusand quality of life of adolescents evaluation
  1. Tez No: 737584
  2. Yazar: MERVE TÜLÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KASAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 1 DM; çocukluk yaş grubunda pankreasın β hücrelerinin harap olması sonucu gelişen insülin eksikliği ve hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Temelde endokrin sisteme ait bir hastalık olmakla birlikte, hastalar için sosyal ve psikolojik boyutları olan bir durumdur. Bu çalışmada; Tip 1 DM tanılı çocuk ve adölesanların yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu sonuçların sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Tip 1 DM tanısıyla izlenen ve 05.07.2021- 01.01.2022 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, 8-17 yaş arası 83 hasta ile aynı yaş grubunda 86 sağlıklı çocuk dahil edildi. Yaşam kalitesi ölçümü için; çocuklara Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ), ebeveynlere de çocuklarının yaşam kalitesini değerlendirdikleri ebeveyn-ÇİYKÖ uygulandı. Depresyon açısından değerlendirme için Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol grupları yaş ve cinsiyet açısından benzerdi. Ebeveyn tarafından tanımlanan ÇİYKÖ Fiziksel Sağlık Toplam Puanı (FSTP), Psikososyal Sağlık Toplam Puanı (PSTP) ve Ölçek Toplam Puanının (ÖTP) hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görüldü (p değerleri sırasıyla 0,003, 0,010, 0,004). ÇDÖ puanı ve ÇDÖ puan düzeyi ise hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksekti (p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 1 DM is a chronic metabolic disease characterized by insulin deficiency and hyperglycemia, which develops because of destruction of the β cells of the pancreas in childhood. Although it is basically a disease of the endocrine system, it is a condition with social and psychological dimensions for patients. In this study, it was aimed to evaluate the quality of life and depression levels of children and adolescents with Type 1 DM and to examine the relationship between these results and sociodemographic characteristics. Materials and Methods: In this study, 83 patients with the diagnosis of Type 1 DM aged 8-17 years and 86 healthy children in the same age group who applied to Pediatric Outpatient Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital between 05.07.2021 and 01.01.2022 were included. Children's Quality of Life Scale (CQLS) was used to measure quality of life in children, and parent- CQLS, in which parents evaluated their children's quality of life, was used. The Children's Depression Scale (CDS) was used to assess depression. Results: In our study, the patient and control groups were similar in terms of age and gender. Physical Health Total Score (PHTS), Psychosocial Health Total Score (PHTS) and Scale Total Score (STS) defined by the parents were lower in the patient group than in the control group (p values were 0.003, 0.010, 0.004, respectively). CDS score and CDS score level were higher in the patient group than in the control group (p values were