Obstrüktif uyku apne sendromuhastalarında yüzeyel boyun ve derinense kaslarının elastografi iledeğerlendirilmesi
Evaluation of superficial neck and deep posteriorneck muscles at obstructive sleep apnea syndromepatients with elastography
  1. Tez No: 648010
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. . EMRE KAÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızın amacı, OUAS hastalarında boyun kaslarında kas geriniminin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza Mayıs 2012 ile Temmuz 2012 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi'ne başvuran ve tek gece polisomnografi tetkiki sonucu orta-ağır OUAS tanısı konulan kişiler alındı. Değerlendirilmeye alınan yaşları 27- 74 arasında değişen 50 gönüllü (26 erkek ve 24 kadın), yaş ve cinsiyet yönünden eşleştirilmiştir. Kontrol grubu horlama şikayeti olmayan kişilerden seçilmiştir. Boyun cerrahisi geçirmiş ve boyuna radyoterapi alan gönüllüler değerlendirilme dışı bırakılmıştır. Tüm olgular, gerçek zamanlı elastografi yazılımı bulunan ultrasonografi cihazı ile değerlendirildi. Posterior servikal bölge incelemesi için palpasyon ile C4 seviyesi belirlendikten sonra cilt bir kalem ile işaretlenmiştir. Daha sonra bu düzeyde prob boynun sağ tarafına kaydırılıp 90 derece döndürülerek longitudinal görüntüler elde edildi. Bu çalışmada multifidus kası ile rotatuar kasları birbirinden net ayırt edilememiş olup her ikisi multifidus kası olarak adlandırılmıştır. Prob ile posterior servikal bölgedeki kaslara (trapezius, splenius, semispinalis kapitis (Sskap), semispinalis servisis (Ssserv) ve multifidus) proba dik gelecek şekilde insonasyon sağlandı. Anterior servikal bölge incelemesi için boyun anterior kısmına orta hattın hemen sağına prob konduktan sonra tiroid glandı düzeyinde sternokleidomastoid(SKM) kası ve strep kasların (sternotiroid ve sternohiyoid) transvers görüntüleri elde edildi. Mann Whitney U testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık 0.05'in altında olan p değerleri olarak kabul edildi. Boyun kasları için gerinim oranı değerlerinde hasta ile kontrol grubu arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Gerek hasta grubunda gerekse kontrol grubunda en yüksek gerinim oranı değerlerine semispinalis kapitis ve en düşük gerinim oranı değerlerine trapezius kası sahipti. 42 Gerek kontrol gerekse hasta grubunda boyun sağ-sol tarafındaki kaslar için karşılaştırmalı gerinim oranı değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hasta ve kontrol grubunda cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). US elastografi ile yüzeyel boyun derin ense kaslarında OUAS hastalarında kas geriniminde artış yoktur. Hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda ende kaslarında en yüksek strain indeks değerlerine semispinalis kapitis kası ve en düşük strain indeks değerlerine trapezius kası sahiptir. US elastografi boyun kas yapılarını değerlendirmede tanısal katkı sağlayan bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate muscle strain in neck muscles in patients with OSAS (obstructive sleep apnea syndrome). Patients who presented to Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine Department of Chest Diseases Center for Sleep Disorders between May 2012 and July 2012 with moderate-to-severe OSAS diagnosed with single night polysomnography, were included. A total of 50 (26 males, 24 females) healthy control subjects were also included, matched with the study subjects for age and sex with ages between 27-74. Control group was picked out of persons without snoring. Volunteers with previous neck surgery and radiotherapy were excluded. All subjects were assessed with an ultrasonography device with a real-time elastography software. For posterior cervical regional evaluation, C4 level was marked by a skin pen. Next, longitudinal images were obtained by sliding the probe to the right of the neck and rotated 90 degrees. In this study, multifidus muscle and rotatory muscles could not be clearly distinguished and both were named multifidus muscle. Muscles in the posterior cervical region (trapezius, splenius, semispinalis capitis (Sscap), semispinalis cervicis (Sscerv), and multifidus) were insonated via the probe in a way to align them perpendicular to the probe. Assessment of the anterior cervical region was accomplished by imaging sternocleidomastoid (SCM) and strap muscles (sternothyroid and sternohyoid) transversely at the level of thyroid gland after placement of the probe to the anterior aspect of the neck, immediately right to the midline. Mann– Whitney U-tests were employed and a P value of less than 0.05 was considered significant. There was no significant difference between patient and control groups in terms of strain index values for neck muscles (p>0.05). For both patient and control groups, the highest and lowest strain indexes were of semispinalis capitis 44