Türkiye tarım sektörünün finansal yönden desteklenmesi ileilgili uygulamaların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation on the financial aspects of Turkish agriculture sector
- Tez No: 648011
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Tarım sektörü stratejik öneme sahip bir sektördür. İklim değişikliği sonucu suya olan talep artarken su kaynakları tükenmekte bu ise tarımda sürdürülebilirliği önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca dünyada tarımsal üretime ayrılan arazilerin azalması yeterli ve güvenilir gıdaya erişimin önemini her geçen yıl arttırmaktadır. Gelişmiş olsun ya da olmasın her ülke tarım sektörünü desteklemeye yönelik politikalar üretmekte ve uygulamaktadır. Tarımsal alanda dışa bağımlılığın azaltılması, kırsal kesimin yaşam standardının yükseltilmesi, çağa uygun, modern teknikler kullanılarak üretimin kaliteli ve verimli bir hale gelebilmesi için tarım sektörünün finansal yönden teşvik edilmesi şarttır. Türkiye'de de tarım sektörünü desteklemeye yönelik bir takım uygulamalar mevcuttur. Ancak bu teşvikler tarımsal üretim için gerekli olan girdi fiyatları ve enflasyon rakamları ile karşılaştırıldığında yeterli midir? Ayrıca tarımsal istihdam ve ihracat rakamları söz konusu teşviklerin amacına ulaşıp ulaşmadığı noktasında bize ne söylemektedir? Ülkemizde son yıllarda tarımsal alanda 'bitkisel üretim, hayvansal üretim ve kırsal kalkınma' başlıkları altında tarım üreticilerine bir takım destekler verilmektedir. Amaç söz konusu destekleri karşılaştırarak değerlendirip bu desteklerin tarımsal kalkınma ve devamında ülke kalkınması amaçlarına ne ölçüde hizmet edebildiğini ve desteklerin yeterli düzeyde olup olmadığını ortaya koymak ve öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is a sector of strategic importance. As the demand for water increases as a result of climate change, water resources are being exhausted, which significantly affects sustainability in agriculture. In addition, the decrease in the land allocated for agricultural production in the world increases the importance of accessing sufficient and reliable food every year. Every country, whether developed or not, produces and implements policies to support the agricultural sector. In order to reduce the dependence on foreign agriculture, to increase the living standards of the rural areas, to use the modern techniques suitable for the age, the agriculture sector should be encouraged financially. A set of applications to support the agricultural sector in Turkey also available. But are these incentives sufficient compared to the input prices and inflation figures required for agricultural production? In addition, what do the agricultural employment and export figures tell us whether the incentives in question meet their goals? In our country, in recent years, agricultural producers have been given a number of supports under the headings of 'crop production, animal production and rural development'. The aim is to compare these supports by evaluating them and to determine to what extent these supports can serve the goals of agricultural development and subsequent country development, and whether the supports are sufficient or not, and to make recommendations.