Karadeniz'den İstanbul'daki devlet kurumlarına yönelik deniz taşımacılığı (1700-1750)
Shipping from the Black Sea to state institution in Istanbul (1700-1750)
  1. Tez No: 648026
  2. Yazar: SEDA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Birçok imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli üretim kurumlarına da ev sahipliği yapmış, sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda yönetim merkezi olmuştur. Aynı zamanda önemli bir liman kenti olan bu başkent yoğun gemi trafiğinin yaşandığı ticari bir merkezdi. Bu yoğunluk bir gemiciler teşkilatını meydan getirmişti. Osmanlı Devleti bu gemicileri desteklemiş, 18. yüzyıla gelindiğinde devlet kurumlarının ihtiyacı olan hammaddeyi sivil gemi sahibi olan bu kişiler aracılığı ile taşıtmıştı. Devletin sivil ve askerî alanlarında çalışan bu kişiler birikimlerini gemi işletmeciliğinde kullanmıştı. Sefer zamanlarında mühimmat ve asker nakli yaparak devletin ihtiyacı karşılanmaktaydı. Böylelikle bu gemi sahipleri belirli bir nüfuza erişmişti.
Özet (Çeviri)
İstanbul has been the capital of which many kind of empires, was became center in terms of social, economic and political as well as was hosted manufacturing facility in the Ottoman Empire. At the same time the capital that is the crucial coastal port was center of commercial that were seen intense shipping. This intensity had been generated organization of seamanship. Ottoman Empire had been supported the sailor, in the 18th century the empire had raw material carried which needed via that sailor. The sailors who worked civil and military area of the state had been employed their fund in vessel enterprise. The expedition era would fulfill requirement of state transporting munition and troops. Thus that ship owners had attained significant prestige.