O/ Hakkâri'de Bir Mevsim ile Şato adlı romanların genetik ve tipolojik yöntemlerle karşılaştırılması
O/ Hakkâri'de Bir Mevsim and a comparison of the novels named Şato with genetic and typological methods
  1. Tez No: 648050
  2. Yazar: SELVA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Türk edebiyatında kendine özgü anlatım tekniği ve üslubu ile birçok türde eser vermiş, 1950'li yılların şair, ressam ve yazarlarından biri olan Ferit Edgü'nün O / Hakkâri'de Bir Mevsim romanı ile dünya edebiyatının kayda değer yazarlarından Kafka'nın Şato adlı eseri genetik ve tipolojik yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde karşılaştırmalı edebiyat, sırasıyla genetik ve tipolojik yöntemler hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Ferit Edgü'nün, üçüncü bölümde ise Franz Kafka'nın edebî hayatı ve eserleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde“Kafkaesk”kavramına ve“Ferit Edgü'nün Eserlerinde Kafka Etkisi”ne değinilmiştir. Beşinci bölümde O / Hakkâri'de Bir Mevsim ardından Şato adlı eserler sırasıyla incelendikten sonra anlatıcı ve bakış açısı, kişiler, olay örgüsü, mekân ve zaman, dil ve üslup alt başlıkları altında değerlendirilmiştir. Son olarak her iki eser de genetik ve tipolojik yöntemler çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise Ferit Edgü'nün O / Hakkâri'de Bir Mevsim ile Kafka'nın Şato romanlarının içerik ve teknik açıdan incelenmelerine, genetik ve tipolojik yöntemlerin harmanlanmasıyla karşılaştırılmasına dair yapılan değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the works O/ Hakkâri'de Bir Mevsim by Ferit Edgü, being one of the poets, painters and writers of the 1950's who has written many works in Turkish literature with his unique expression technique and style and, The Castle by Franz Kafka being one of world literature's important authors, are compared with genetic and typological methods. In the first part of the study, detailed information on comparative literature, genetic and tipological methods are given respectively. In the second part, Ferit Edgü's and in the third part, Franz Kafka's literary life and works are studied. In the fourth part, the concept of“Kafkaesque”and“Kafka Effect in Ferit Edgü's Works”are mentioned. In the fifth part, after being examined in terms of their contents, the works, The Castle and O/ Hakkâri'de Bir Mevsim are evaluated under the subheadings of; narrator and point of view, characters, plot, place and time, language and style. Finally, both novels are compared within the framework of genetic and typological methods. In the conclusion part, the evaluations regarding the analysis of Ferit Edgü's O/ Hakkâri'de Bir Mevsim and Kafka's The Castle works in terms of their contents and techniques, and their comparisons by blending genetic and typological methods are covered.