Lise 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde beslenme durumunun bazı antropometrik ölçümler, uyku kalitesi ve depresyona etkisi
Effects of nutritional status on some anthropometric measurements, sleep quality and depression in HİGH school 3RD and 4TH grade students
- Tez No: 648120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma adölesanlarda beslenme durumunun bazı antropometrik ölçümler, uyku kalitesi ve depresyona etkisini saptamak üzere planlanıp yürütülmüştür. Kesitsel türdeki bu çalışmaya Kırklareli ili Babaeski ilçesindeki altı lisede öğrenim gören 17-18 yaş gönüllü 446 öğrenci (erkek:233, %50; kız:233, %50) katılmıştır. Yüz yüze uygulanan anket formu ile adölesanlara ilişkin sosyodemografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları; Pittsburgh uyku kalite indeksi ile uyku kaliteleri; Beck depresyon ölçeği ile depresyon durumları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted to determine the effect of nutritional status of adolescent on some anthropometric measurements, sleep quality and depression. 446 students (male: 233, 50%; female: 233, 50%) from 6 different high schools at Bababeski, Kırklareli were enrolled in this cross-sectional study. Through conducted face to face survey forms; the sociodemographic information, feeding habits, frequency of food consumption; sleep quality with Pittsburgh sleep quality; depression states with Beck depression scale were determined regarding with adolescents.