Rivayetler ışığında kadının aile içindeki yeri ve önemi
The importance and location of women in the family in the light of narrations
  1. Tez No: 648121
  2. Yazar: MEHTAP YALÇINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Peygamberimizin rivayetleri göz önünde bulundurularak, kadının, aile içinde eş ve anne olarak dikkat edeceği hususlardan çocuk terbiyesine, aile içerisindeki sırlardan mahremiyet kurallarına, çocuklar arasında ayrım yapılmamasından kız çocuklarının eğitimine, çocukların ihmal edilmemesinden sosyal hayatta konum alınmasına kadar pek çok görev ve sorumlulukları bulunan kadının aile içindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Bu çalışmada Peygamberimizin rivayetleri göz önünde bulundurularak, kadının, aile içinde eş ve anne olarak dikkat edeceği hususlardan çocuk terbiyesine, aile içerisindeki sırlardan mahremiyet kurallarına, çocuklar arasında ayrım yapılmamasından kız çocuklarının eğitimine, çocukların ihmal edilmemesinden sosyal hayatta konum alınmasına kadar pek çok görev ve sorumlulukları bulunan kadının aile içindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. İlk insanın yaratılmasından itibaren kadın, gerek yaratılış, gerekse konumu açısından daima kendisinden bahsedilen bir varlık olarak tarihteki yerini almıştır. Modernleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte kadının toplum içerisindeki görev ve sorumlulukları giderek artmaktadır. Müslüman bireyin hayatının hiçbir alanında boşluk bırakmayan İslâm dini, nesillerin yetiştirilmesi konusunda merkezi bir konuma sahip olan kadının aile içindeki görev ve sorumluluklarıyla ilgili çeşitli düzenlemeler getirmektedir. Müslüman kadının aile içindeki yeri ve önemi konusunda en güzel örnek ise Hz. Peygamberin Kur'ânî bir yaşam tarzı sunan sünnetinin rehberliğidir. Zira insanlık tarihinde hiçbir kişi veya öğreti kadına Hz. Peygamberin“Cennet annelerin ayakları altındadır”hadîsinde kendisini bulan kutsal bir konum vermemiştir. Bundan dolayı modern düşüncenin kadına biçtiği rol ve feminist düşüncenin bu durumdan kendisine çıkardığı vaziyetten farklı olarak, İslâm Peygamberinin rivayetleri bağlamında kadının aile içindeki yerinin ne olduğunu anlamaya çalışmak, kadının yaratılış gayesinin gerçekliğine doğru yol almak olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, considering the narrations of our prophet, many duties of woman such as taking care of matters as spouses and mothers in the family, child discipline, secrets in the family, privacy rules, no discrimination between children, education of girls, neglect of children and social position and especially the place and importance of the woman with responsibilities in the family is discussed. Since the creation of the first mankind, woman has always taken her place in history as a mentioned entity in terms of creation and location. Along with modernization and technological developments, the duties and responsibilities of women in the society have gradually been increasing. In addition to her social duties and responsibilities, she also leads a divine duty in the family as a mother. The Islamic religion does not leave any gap area in the Muslim individual's life and brings various regulations regarding with the duties and responsibilities of the woman, who has a central position in raising generations in the family. Undoubtedly, the best example of the place and importance of the Muslim woman in the family is the guidance of the Sunnah of the Prophet, who offers a Quranic lifestyle. In the history of mankind, no person or doctrine did not give a holy position to the woman in the hadith of the Prophet,“Heaven is under the feet of mothers.”Therefore, different from the role that modern thought has given to women and the situation that feminist thought has brought from this situation, trying to understand what is the place of women in the family in the context of the narrations of the prophets of Islam is going towards the reality of the woman's purpose of creation.