Dijital ekonomi çerçevesinde Türkiye'de bütçe ve rekabet politikaları
The budget and competition policies in Turkey within the scope of the digital economy
  1. Tez No: 648129
  2. Yazar: HATİCE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı“Dijital Ekonomi”olarak adlandırılan yeni ekonomi anlayışının Türkiye'de ve dünyada bütçe politikaları bakımından nasıl bir evirilme süreci yaşandığını göstererek sonuçlar ve süreçler açısından bir değerlendirme yapmaktır. Dünya ülkelerinin bilgi teknolojileri harcamalarının rekabet gücü ile arasında doğrusal bir ilişki olduğu görülmektedir. Dijital dönüşüm sürecini tamamlayan ülkeler rekabet gücü bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Ancak bu süreci tamamlayamayan ülkelerin ise rekabet gücü bakımından zayıf olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu ülkeler dijital dönüşüm için bir takım yol haritaları oluşturmaktadır. Bu çalışmada endüstri devrimlerinin tarihsel süreci geçmişten günümüze kadar incelenmiştir. Endüstri 4.0 ile yaşanan dönüşüm süreci ve bu devrimin önemi, bileşenleri detaylı olarak ifade edilmiştir. Dünyada dijital dönüşüm sürecini tamamlayan ve dijital ekonomiye geçmiş bulunan ülkelerin yol haritaları ve gelişim süreçleri ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Daha sonra uluslararası kuruluşlar tarafından yayımlanmış olan indeksler üzerinden dünya ülkeleri ve Türkiye özelinde bir değerlendirme yapılmıştır. Dijital ekonomiye geçiş süreci yaşayan ve gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin dijital dönüşüm yol haritası ve kamu kurumlarının bu sürece uyum sağlamak için yürütmüş oldukları faaliyetler ve harcamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study,“Digital Economy”is to advance the understanding of the new world economy in terms of changes to budget policies. The goal is to produce an evaluation in terms of results and processes. The study reports a linear relationship between the competitiveness of various countries and the information technology expenditures they have made. While countries that have completed the digital transformation process rank high in terms of competitiveness, countries that have not completed the process are weak in terms of competitiveness. In this study, the historical process of industrial revolutions has been invastigated. The transformation process as sociated with Industry 4.0 and the importance and compenents of this revolution are detailed. The road map and development process of the countries that have completed the digital transformation process and entered the digital economy are examined. Turkey's economy is compared to other world economies via indexes published by international organizations. A transformation road map and various activities to under take to ensure compliance with this process of public institutions and expenditures are examined.