Yeni medyanın bir uygulama alanı olan sayısal videoya etkileri
The effects of new media on digital video as an application area
  1. Tez No: 648138
  2. Yazar: VOLKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZDAMAR AKARÇAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada yeni medyanın sayısal video kullanımındaki etkileri, teknik, içerik ve benliğin sunumu bağlamında 'youtuber'lar üzerinden incelenmiştir. Yeni medyanın iletişim biçimlerini değiştirmesiyle birlikte kültürel, toplumsal ve teknolojik yeni ortamlar geliştirilmiştir. Bu ortamların başında youtube gelmektedir. 'Youtube' bir video paylaşım platformu olarak, üretilen videoyu tüm küresel ağda paylaşıma sokabilmektedir. Videonun sayısallaşmasının 'Youtube'a olumlu ve olumsuz etkilerinin de tartışıldığı çalışmada, sayısal videonun üretim biçimleri ve kategorileri ele alınmıştır. Youtube kullanıcısı olarak 'Youtuber' ların video yükleme, görüntüleme, paylaşma, yorumlama, görüntüleme listeleri oluşturma, canlı yayın yapma, kendi yayın kanalını oluşturma ve diğer yayın kanallarına abone olma gibi özelliklere sahip olması onları sanal bir fenomene dönüştürmüştür. Araştırmada, amaçlı örneklem ile izleyici ve abone sayısı temel alınarak belirlenen fenomenler ve ürettikleri (ilk ve son) videolar teknik, içerik ve sanal benliğin sunumu çerçevesinde Goffman'ın çerçeve analizine uygun olarak analiz edilmiştir. Bu üretim ve tüketim sürecinde 'Youtube' fenomenlerinin değişimleri gözlemlenmiş, benlik vitrini olarak üretilen videolar arasındaki farklılıklar da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of new media on the use of digital media are examined via YouTubers in the context of technique, content, and presentation of the self. New cultural, social, and technological environments have been developed as a result of the shifting attitudes towards communication methods and ways by the effect of new media. On Youtube which is one of the most popular online platforms, digital video produced by a user can easily spread in seconds across the global network. The study also discusses both the positive and negative effects of video digitization on 'YouTube', the production formats, and categories of digital video. YouTubers' ability to upload, view, share, interpret, broadcast, videos, create playlists and their own channels, and also subscribe to other broadcast channels, make them virtual phenomena. In this research, video creators and their (first and last) videos that had been determined depending on the intended sample and the number of viewers and subscribers, were examined following Goffman's 'frame analysis' method within the framework of technicality, content and presentation of the virtual self. The transformation of the video creators in 'Youtube' has been observed according to their production and consumption cycle. The differences between videos produced as self-showcases were also determined.