Ömer Nasuhi Bilmen'in inkârcı akımlara yönelttiği eleştiriler
Omar Nasuhi Bilmen's criticism for the revolutionary trends
  1. Tez No: 648137
  2. Yazar: SALİH DAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kelam ilmi, ortaya çıktığı zamandan itibaren İslam'ın inanç esaslarını akli ve nakli delillerle ispat etme çabasında olan bir disiplin olmuştur. Mütekellimler erken dönemlerden itibaren kelam ilminin temel konularını ihtiva eden önemli eserler kaleme almışlardır. Osmanlı ilim ve düşünce geleneğinin son temsilcilerinden biri olan merhum Ömer Nasuhi Bilmen yazmış olduğu eserleriyle kendisine kadar intikal etmiş olan ilmi mirasa sadakatle bağlı kalmıştır. Aynı zamanda Batı dünyasında ortaya çıkan din karşıtı akımlara cevap olarak kaleme aldığı eserlerle klasik konulara değinmenin yanında yeni konulara ve problemlere de dikkat çekmiştir. Bundan dolayı da çağının en önemli felsefi akımları olan materyalizm, Darwinizm ve pozitivizm gibi inkârcı felsefi akımların iddialarını cevaplandırmaya çalışmıştır. Kelam eserlerini bir ders kitabı mahiyetinde hazırlamasına rağmen yine de delillerinin ve izahlarının ikna edici bir niteliğe sahip olduğu görülmektedir. Bilmen'in eleştiri konusu yaptığı felsefi akımların günümüzde etkisini büyük ölçüde devam ettirmesi ve genç nesiller üzerinde yıkıcı tesirler icra etmesi bu eleştirilerinin halen önemini ve değerini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The science of kalam, has been a discipline that has been trying to prove the beliefs of Islam with reason and transplant evidence since its emergence. Theologians have written important theological works from the early periods, including the basic topics summarized in theology. One of the last representatives of the Ottoman tradition of science and thought, the late Omar Nasuhi Bilmen adhered faithfully to the scientific heritage that had come to him with his works. At the same time, he not only touched on classical issues with his works that he wrote in response to anti-religious movements that emerged in the Western world, but also drew attention to new issues and problems. For this reason, he tried to answer the claims of denialist philosophical movements such as materialism, Darwinism and positivism, the most important philosophical movements of his age. Although Kalam prepared his works as a textbook, it is seen that his evidence and explanations still have a persuasive quality. The fact that philosophical currents that Bilmen criticized continues to have a significant effect today and perform destructive effects on young generations still maintains the importance and value of these criticisms.