Kurumsal yönetim ilkelerine uyum ile kurumsal itibar ilişkisinde aile sahipliğinin rolü
The role of family onwership in compliance with corporate governance principles and corporate reputation relation
  1. Tez No: 648144
  2. Yazar: TOLGA TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, zorlayıcı bir eşbiçimlilik mekanizması olarak ele alındığında kurumsal yönetim ilkelerine uyumun kurumsal itibar üzerindeki etkisini test etmek amaçlanmıştır. İkinci olarak, kurumsal yönetim ilkelerine uyum ile kurumsal itibar ilişkisinde işletmedeki aile sahipliği oranının düzenleyici rolünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, İMKB'de işlem gören imalat sanayi işletmelerinde kurumsal yönetim ilkelerine uyum, kurumsal itibar ve aile sahipliği oranlarına ilişkin veriler kullanılarak analizler yapılmıştır. Söz konusu analizlere, kontrol değişkenleri olarak işletmenin büyüklüğü (yaşı, çalışan sayısı ve cirosu), yabancı sahiplik oranı ile finansal performans değişkenleri (piyasa esaslı göstergeler olarak Tobin's q ve hisse senedi getiri değeri ile muhasebe esaslı göstergeler olarak ROA ve ROE) dâhil edilmiştir. Korelasyon ve regresyon analizleri neticesinde, zorlayıcı bir eşbiçimlilik mekanizması olarak ele alınan kurumsal yönetim ilkelerine uyumun, kurumsal itibarı pozitif yönde etkilediği ve aile sahipliği oranının artmasının bu ilişkide düzenleyici rol üstlendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, it is aimed to reveal that compliance with corporate governance principles can be a determinant of the concept of corporate reputation when considered as a coercive mechanism of isomorphism. Secondly, it is intented to determine the moderating role of family ownership in the firm in relation to compliance with corporate governance principles and corporate reputation. For this purpose analyzes were conducted using data on compliance with corporate governance principles, corporate reputation and family ownership ratios in the manufacturing industry firms listed on the IMKB. In the research; business size (age, number of employees, revenue), foreign ownership ratio and financial performance variables (as market-based indicators; Tobin's q and stock return rate and accounting-based indicators; ROA and ROE) used as the control variables. As a result of the correlation and regression analyzes, it's found that compliance with corporate governance principles, which are considered as a coercive mechanism of isomorphism, positively effects corporate reputation and increase in family ownership ratio plays a moderator role in this relationship.