Ürtikerli atlarda hematolojik ve serum biyokimyasal muayene bulguları
Hematological and serum biochemical findings in urti̇cari̇a horses
- Tez No: 648165
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında atlarda şekillenen ürtikerin hematalojik ve serum biyokimyasal parametleriyle ilişkisinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen atlar sağlıklı (n=20) ve klinik olarak üritker semptomu gösteren (n=15) at olacak şekilde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine getirilen ya da saha koşullarında farklı at yetiştiriciliği yapılan haralarda bulunan farklı ırk yaş ve cinsiyetten oluştu. Sağlıklı oldukları belirlenen ve klinik olarak ürtiker tanısı konmuş olan atlardan V.jugularis aracılığı ile tekniğine uygun olarak kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri ilgili biyokimyasal değerlendirmeler yapılmak üzere laboratuara ivedilikle taşındı. Sağlıklı ve ürtikerli atların hematolojik değerlerinin karşılaştırılmasında NEU, MCH ve MCHC değerlerinin istatisitiksel anlamlı farklılıklar gösterdiği incelenen diğer parametlerde ise herhangi bir anlamlı farklılığın bulunmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to reveal the relationship between the urticaria shaped in horses with hematological and serum biochemical parameters. The horses included in the study consisted of different race ages and genders brought to Aydın Adnan Menderes University, Internal Medicine Department clinic or in different stud breeding conditions in the field conditions, with healthy (n = 20) and clinically showing urticaria symptoms (n = 15). Blood samples were collected from horses that were determined to be healthy and clinically diagnosed as urticaria by V.jugularis. Blood samples collected were urgently transported to the laboratory for relevant biochemical evaluations. In comparing the hematological values of healthy and urticaria horses, it was observed that there were no significant differences in the other parameters examined in the NEU, MCH and MCHC values.