Yavru köpeklerde bifidobacterium animalis subs. lactis ve vitamin D kombinasyonun aşı sonrası bağışıklık yanıt üzerine etkileri
The effects of bifidobacterium animalis subs animalisand vitamin D combination after vaccination on immuneresponse in puppy dogs
  1. Tez No: 648166
  2. Yazar: GÖKHAN SARIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada yavru köpeklerde oral yolla kullanılan bifidobacterium animalis subs. lactis ve vitamin d kombinasyonu ile sadece vitamin D'nin aşılama sonrası bağışıklık yanıt üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda, çalışmaya 55-65 günlük yaşta, her iki cinsiyetten de olan melez ırkta köpekler (n=21) dahil edildi. Çalışma kapsamına alınan köpekler ticarî karma aşı (Grup 1), karma aşı ile bifidobacterium animalis subs. lactis ve vitamin d kombinasyonu (Grup 2), aşı ve vitamin D (Grup 3) uygulanan olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bifidobacterium animalis subs. lactis ve vitamin D kombinasyonunun uygulandığı gruptaki köpeklerin tüy yapısının ve iştahlarının diğer gruplara kıyasla daha iyi olduğu gözlemlendi. Kanin distemper virüsüne karşı gelişen antikor titrelerinin 1. ve 2. rapel aşı sonrasında ilk aşılamaya kıyasla gruplar arasında herhangi bir istatiksel anlamlı farklılığın olmadığı hayvanların hastalıktan korunma açısından yeter antikor titrelerine ulaştığı belirlendi. Kanin parvo virüs aşılamasına karşı gelişen antikor titrelerinde ise ilk aşılama zamanında gruplar açısından istatiksel farklılığın olmadığı buna karşın, 2.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine the effects of orally vitamin D and bifidobacterium animalis subs. lactis and vitamin D combination on immune response after vaccination. Fort his propose crossbred dogs (n = 21) in both sexes on 55-65 days of age were included in the study. The dogs included in the study were divided into three groups: commercial mixed vaccine (Group 1), mixed vaccine and bifidobacterium animalis subs lactis and vitamin d combination (Group 2), vaccine and vitamin D (Group 3). It was observed that the hair structure and appetite of the dogs in the group where the combination of Bifidobacterium animalis subs. lactis and vitamin D was applied was better compared to other groups. It was determined that the antibody titers that developed against the canine distemper virus reached sufficient antibody titers in terms of disease protection in animals after the 1st and 2nd booster vaccine, where there was no statistically significant difference between the groups compared to the first vaccination.