Resiprokal hareket yapan dört farklı nikel titanyum eğe sisteminin sterilizasyona bağlı döngüsel yorgunluğunun karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comparative evaluation of the sterilization-based cyclic fatigue of four different nickel titanium file system with reciprocal movements
- Tez No: 648164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK ÖZTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı sterilizasyonun ve sıcaklık farkının WaveOne Gold, Reciproc, Reciproc Blue ve Twisted File Adaptive döner eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluk dirençleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında 4 farklı eğe sisteminden 40'ar adet olmak üzere toplamda 160 adet eğe kullanılmıştır. Her bir eğe sisteminde paketinden yeni çıkarılmış materyaller ve hiç kullanılmadan bir defa sterilize edilmiş materyaller kullanılmıştır. Aynı zamanda bu çalışma 20 °C ve 39 °C olacak şekilde iki farklı sıcaklık ortamında tekrarlanmıştır. Autocad programında tasarlanan yapay kanal, CNC (computer numerical control) makineleri ile paslanmaz çelik bloklardan aşındırma yapılarak elde edilmiştir. Statik döngüsel yorgunluk düzeneği için 1,5 mm iç çapa, 60° kurvatür eğimine ve 5 mm'lik kurvatür yarıçapına sahip paslanmaz çelikten yapılmış yapay bir kanal kullanılmıştır. Yapay kanalın kurvatürü, kanalın sonlandığı yerin 5 mm'lik koronal kısmında yer almaktadır. Eğeler 19 mm'den sabitlenerek standart hale getirilip işlem yapılmıştır. Eğelerin kırılma zamanı dijital kronometre ile kaydedildi ve dönme hızı ile çarpılarak tur sayıları sayısal olarak hesaplandı. Her bir eğe için kırılma gerçekleşinceye kadarki tur sayısı aşağıdaki formüle göre hesaplandı: Kırılma Tur Sayısı (KTS)= [Dönme hızı (rpm) x Süre (sn)]/60 İstatistiksel analiz için SPSS 22 programı kullanılmıştır. Kategorik verilerin gösteriminde sayı (%), ölçümsel verilerin gösteriminde ortanca ve çeyrekler arası mesafe (IQR) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro Wilk testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uymadığı görülen verilerin karşılaştırılmasında ikili gruplarda Mann-Whitney U testi, ikiden fazla değişkenli gruplarda Kruskal Wallis testleri uygulanmış olup, farklılıkların kaynağını belirlemek için Tukey post-hoc analiz kullanıldı. pWaveOne Gold>Reciproc Blue=Twisted File Adaptive şeklinde sıralanmaktadır. Sıcaklık ile kırık parça uzunluğu karşılaştırıldığında 20°C'deki eğelerin kırık parça uzunluğu, 39°C'deki eğelerden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,012). Dört farklı eğe için ayrı ayrı değerlendirildiğinde; 20 °C'deki kırık parça uzunluğu, 39°C'deki kırık parça uzunluğundan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Reciproc ve Reciproc Blue eğe grubu için sterilize edilmiş eğelerin kırık parça uzunluğu, sterilize edilmemiş eğelerden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Eğe türüne göre eğenin kırılma tur sayısı mukayese edildiğinde gruplar arasında istatistiksel açıdan önemli farklılık olduğu görülmüştür (p Reciproc=WaveOne Gold=Twisted File Adaptive şeklinde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the effect of sterilization and temperature difference on cyclic fatigue resistance of WaveOne Gold, Reciproc, Reciproc Blue and Twisted File Adaptive rotary file systems. Within the scope of the study, a total of 160 files were used, 40 of which from 4 different file systems. In each file system, freshly unpacked materials and materials sterilized once were used. At the same time, this study was repeated in two different temperature environments as 20 ° C and 39 ° C. The artificial channel designed in the AutoCAD program was obtained by etching from stainless steel blocks with CNC (computer numerical control) machines. An artificial channel made of stainless steel with an inner diameter of 1.5 mm, a curvature of 60 ° and a curvature radius of 5 mm was used for the static cyclic fatigue mechanism. The curvature of the artificial canal is located in the 5 mm coronal part where the canal ends. The files were fixed at 19 mm and standardized and processed. Time to fracture of the files was recorded using a digital stopwatch and the number of laps was obtained numerically by multiplying by the rotation speed. The number of turns until fracture occurs for each file was calculated according to the following formula: Breaking Turns Number (KTS) = [Rotation speed (rpm) x Time (sec)] / 60 SPSS 22 program was used for statistical analysis. Number (%) was used in the display of categorical data, and the median and interquartile distance (IQR) were used in displaying the measurable data. Whether the data showed normal distribution was evaluated using the Shapiro Wilk test. The Mann-Whitney U test was used in paired groups and the Kruskal-Wallis tests in groups with more than two variables were used to compare the data that were found to be incompatible with normal distribution, and Tukey's test for post-hoc analysis was used to see where the differences originated. p WaveOne Gold> Reciproc Blue = Twisted File Adaptive. When the temperature and the broken piece length are compared, the broken piece length of the files at 20 ° C was found to be significantly higher than the files at 39 ° C (p = 0.012). When evaluated separately for four different files; The broken piece length at 20 ° C was found to be significantly higher than the broken piece length at 39 ° C. For the Reciproc and Reciproc Blue file groups, the fracture length of the sterilized files was significantly higher than the non-sterilized files. When the number of turns of the file was compared according to the file type, it was seen that there was a statistically significant difference between the groups (p Reciproc = WaveOne Gold = Twisted File Adaptive.