Türk Hukuku'nda üst sınır ipoteği ve uygulaması
The maximum amount hypothec and practice in Turkish law
- Tez No: 648214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AGÂH KÜRŞAT KARAUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Alacaklının alacağını daha kolay elde edebilmesi için bu hakkın teminat altına alınmasını sağlayan aynî ve şahsî teminatlar söz konusudur. Şahsî teminatlar, alacaklının alacağına kavuşması noktasında tam anlamıyla bir koruma sağlayamamaktadır. Buna karşılık aynî teminatlar, günümüz ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda, tam bir koruma zemini hazırlayarak alacaklının rahat bir nefes almasını sağlar. Günümüzde en çok uygulama alanı bulan aynî teminat ise ipotektir. İpotek, bir taşınmaz rehni türü olup, alacağın zamanında ifa edilmemesi nedeniyle, alacaklıya alacağa teminat gösterilen taşınmazın icra organları vasıtasıyla satışı ile satış bedelinden alacağını tahsil etme hakkı tanıyan bir aynî haktır. İpotek, alacağın belirli olması halinde tesis edilebileceği gibi, alacağın henüz belirli olmadığı durumlarda da tesis edilebilmektedir. Bu kapsamda alacağın belirli olması halinde kurulan ipotek türü anapara ipoteği iken, alacağın henüz belirli olmadığı durumlarda kurulacak ipotek türü ise üst sınır ipoteğidir. İpoteğin tesisi sırasında belirli olmayan ya da sonradan değişmesi muhtemel alacakların teminat altına alınmasını sağlaması açısından büyük önem arz eden üst sınır ipoteği, günümüz ekonomisinin temelini oluşturan kredi işlemlerinden doğan borçların teminat altına alınmasında sıkça başvurulan bir aynî haktır. Bu kapsamda söz konusu çalışma ile üst sınır ipoteği kavramı, taşınmaz rehnine hakim olan ilkeler açısından değerlendirilmiş, kuruluş ve kapsamı açıklanarak benzer bir kavram olan anapara ipoteğinden farkları üzerinde durulmuştur. Son olarak TMK, İİK ve sair mevzuatlarda düzenlenen ipoteğin sona ermesine ilişkin hususlar, üst sınır ipoteğinin özellikleri de göz önünde bulundurularak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for creditor to acquire his/her receivable, there are real and personal guarantees to guarantee this right. Personal guarantees cannot provide a complete protection for debtor to acquire his/her receivable. On the other hand, real guarantees pave the way for a complete protection, considering today's economic circumstances, and therefore provides debtor to heave a sigh of relief. Real guarantee with the most fields of implementation today, is hypothec. Hypothec is a type of immovable pledge and it is a real right that gives the debtor the right to collect his/her receivables from sale value of the immovable, due to failure to render the payment of receivables on time, upon sale of the immovable via executive organs, which is provided as guarantee for receivables. Hypothec might be established when the receivable is certain or it may be established when the receivable is not certain, as well. Within this scope, in case the receivable is certain, hypothec type is the principal hypothec; in case the receivable is not certain hypothec type is maximum amount hypothec. Maximum amount hypothec posing a paramount importance in terms of guaranteeing the receivables that are not certain during establishment of hypothec of that might change afterwards, is a real right that is frequently practiced to guarantee debts stemming from credit transactions under today's economic circumstances. Within this scope, maximum amount hypothec is evaluated in terms of principles regarding the immovable pledge, its establishment and scope are explained and its differences from principal hypothec, which is a similar concept too, are discoursed in this study. In conclusion, points with regards to termination of hypothec, regulated in TMK (Turkish Civil Code) and İİK (Bankruptcy and Enforcement Law) legislations, are elucidated by taking properties of maximum amount hypothec into consideration.