Amerikan basınında Çanakkale muharebeleri
Dardanelles battles in American press
  1. Tez No: 648229
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH TINAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
''Amerikan Basınında Çanakkale Muharebeleri'' başlıklı bu tezde, sonuçlar itibariyle Türk ve Dünya tarihi için önemli bir yeri olan Çanakkale Muharebeleri'nin, Amerikan basınına nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Tez konusunun araştırması esnasında 1914-1915 yılları arası ve kısmen 1916 yılı olmak üzere Amerika'da yayımlanan çeşitli gazete ve dergiler incelenmiştir. Ayrıca konu bütünlüğünün sağlanması için dönemi anlatan araştırma eserlerden de yararlanılmıştır. Amerika, Dünya Savaşı'na gireceği 1917 yılına kadar İtilaf ve İttifak blokları arasında tarafsız kalmayı tercih etmiştir. Amerikalı yöneticilerin takındığı bu tarafızlık tavrı Amerikan basınına da yansımıştır. Öyle ki savaşın başlangıcında kendi ülkelerini ilgilendiren bir konunun olmadığını düşünen basın, bu dönemde sadece Avrupa'daki Amerikan vatandaşlarının tahliyesine önem vermiştir. Çanakkale Muharebeleri döneminde ise muharebelerin ülke ekonomisi üzerindeki etkisi anlatılmıştır. Bu bağlamda gelişmeler bazen tarafsız bazen Türkleri eleştiren bir tarzda verilmiş az da olsa gerçek olmayan söylentilere yer verilerek muharebelerin dini, askeri, sosyal, ekonomik tüm boyutları Amerikan toplumuna aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the results it revealed, Dardanelles Campaign, which has a significant role in Turkish and World history, was researched in this thesis titled“Dardanelles Campaign in American Press”. During thesis survey, various newspapers and magazines issued in the USA in between 1914-1915 and 1916 in part were analyzed. Moreover, investigation works depicting the period were utilized to provide subject integrity. The USA preferred to stay neutral between Allied Powers and Central Powers until 1917 when they engaged with the World War. This neutrality attitude American Administers posed were also reflected in the American press. In fact, having thought that there was not a matter concerning their own country at the turn of the War, the press just attached importance to the evacuation of American citizens in Europe. On the other hand, during Battles of Gallipoli, the effects of conflicts on the country economy were described. The developments in this context were sometimes explained objectively, but sometimes in a sense criticizing the Turks, and sometimes mentioning unreal rumours, all aspects of the conflicts, such as religious, military, social and economic, were tried to be transferred to American society.