Bandırma Havaalanının yapılış süreci ve şehrin sosyo-ekonomik hayatına etkisi (1949-1975)
The construction of Bandırma Airport and its effect on the city's socioeconomic life (1949-1975)
- Tez No: 897546
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bandırma 16. yüzyıldan itibaren bir liman yerleşimi olarak İstanbul ile, 20. yüzyılın başında demiryolu ile İzmir'e bağlanarak deniz, kara ve demir yollarının kesiştiği önemli bir ulaşım merkezi olmuştur. Bandırma'nın stratejik önemi 1915'teki Çanakkale Muharebeleri sırasında daha da belirgin hale gelmiştir. II. Dünya Savaşı esnasında İngiltere, sonrasında ortaya çıkan Soğuk Savaş Dönemi'nde özellikle ABD, Bandırma'da kapsamlı bir havaalanı kurarak önce Almanya, sonra da Sovyetler Birliği'ne karşı savunma politikaları doğrultusunda Bandırma'da kapsamlı çalışmalar yapmışlardır. İzmir – Gaziemir'deki 6. Hava Alayı'nın kurulmasından dolayı 01 Haziran 1943 tarihi Bandırma Hava Üssü'nün kuruluş tarihi kabul edilir. Alay 20 Mayıs 1949'da Bandırma'ya nakledilmiş ve 31 Mart 1951'de Türk Hava Kuvvetleri teşkilatındaki değişiklik üzerine 6. Hava Üs Komutanlığı kurulmuş, 1952'den itibaren Amerikan F-84 G Thunderjet uçaklarının gelmesiyle üssün adı 6. Ana Jet Üssü olarak değişmiştir. İlerleyen süreçte 6. Ana Jet Üssü'nün askerî havacılıkta ulusal ve uluslararası alanda çeşitli başarıları söz konusu olmuştur. Askerî gelişmelerin yanı sıra konuşlandığı alanda kısa bir süre için sivil havacılık etkinlikleri de yer almıştır. Bu anlamda Bandırma Türkiye'de sivil yolcu uçuşlarının başladığı ilk ilçe durumundadır. Dile getirmeye çalıştığımız askerî ve sivil havacılık sürecinin, iç ve dış merkezli sebep ve gelişim aşamaları ile Bandırma'ya olan etkileri çalışmamızın ana amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 16th century, Bandırma has been connected to Istanbul as a port and since the beginning of the 20th century, it has been linked to Izmir through railroad, thus becoming an important transportation center where seaways, roads and railways intersect. The city proved its strategic importance during the Battle of Gallipoli in 1915. Firstly, England during the Second World War, and then the USA during the Cold War aimed at building a spacious airport in Bandırma. The main reasons were to target petroleoum resources in Ploiești, Romania and help the Turkish Straits be defended if necessary. To this end, the two countries made extensive studies in Bandırma. Because of the foundation of 6th Air Regiment in İzmir – Gaziemir, the date of June 01st 1943 is acknowledged as the foundation date of Bandırma Airfield. The regiment was transported to Bandırma on May 20th 1949 and after the change made in the Turkish Air Force on March 31st 1951, 6th Air Base Command was founded. The base was attached to the 1st Air Base Command (Eskişehir) on 30th September 1952. After the base received American F-84 G Thunderjet aircrafts, its name was changed to 6th Main Jet Base. In the ongoing process, 6th Main Jet Base has achieved various kinds of success both in the national and international area in the field of military aviation. Except for the military developments, civil aviation developments have taken place at the airfield in a short time. In this sense, Bandırma is the first district where civil transportation flights began. The internal and external factors and developmental processes of military and civil aviation and their effects on Bandırma makes the main purpose of our study.