Doğrusal programlama ile uçak bakım etkinliğinin arttırılarak operasyonel gelirlerin ve maliyetlerin optimize edilmesi
Optimizing of operational revenue and cost via using lineer programming to increase the activity of aircraft maintenance
  1. Tez No: 648243
  2. Yazar: AHMET MERT ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde havayolu taşımacılığı 4 milyardan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Havayolu taşımacılığının tercih edilme sebeplerinden birisi uzun mesafeleri kısa sürede alabilme yeteneği bir diğeri ise emniyet ve güvenliğe verilen önemdir. Havacılıkta emniyet ve güvenlik, yapılan uçak bakımları ve otoritelerin yapmış olduğu denetimlerle sağlanmaktadır. Yakıt masrafları, personel giderleri, havalimanı ücretleri, tam donanımlı servis sunulması gibi kalemler havayolu firmaları için operasyonel maliyetlerin artmasına ve karlılığın düşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada otoriteler tarafından onaylanan minimum bakım gerekliliklerinden farklı olarak, hizmet kalitesini arttırmaya yönelik amaçla yapılan bakımlardan, uçak içi eğlence sistemine ait bakımlar analiz edilmiş ve doğrusal programlama tekniği kullanılarak optimize edilmeye çalışılmıştır. Bu yapılan optimizasyon sonucu operasyonel gelirlerin arttırılması ve maliyetlerin azaltılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, air transportation has been used more than 4 billion people all over the world. The first reason for being preferred of the air transportation that it can take the long distances in a short time and the second reason is the importance given to safety and security. Safety and security in aviation is provided through aircraft maintenance and inspections by the authorities. Items such as fuel costs, personnel costs, airport charges, and the provision of fully equipped services cause operational costs to increase and lower profitability for airline companies. In this study, unlike the minimum maintenance requirements approved by the authorities, the maintenance type which is applied for the purpose of improving the service quality and to the in-flight entertainment system was analyzed and tried to be optimized by using an integer linear programming technique. As a result of this optimization, it is aimed to increase operational revenues and reduce costs.