Üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve sağlık algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' leisure satisfaction and health perception levels
- Tez No: 648244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın temel amacını, üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve sağlık algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmada“Tanımlayıcı (Betimsel) ve İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Bartın Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören ve evrenden rastgele seçim yöntemi ile belirlenmiş (165 kadın ve 205 erkek), toplam 370 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu,“Serbest Zaman Doyum Ölçeği (SZDÖ)”ve“Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ)”kullanılmıştır. Veriler“SPSS 23.0”programında analiz edilmiştir. Demografik değişkenler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, farklılaşma durumlarına yönelik T-testi ve ANOVA, ilişki durumlarına yönelik Korelasyon testi yapılmıştır. Ayrıca, gruplar arasındaki farklılıkları betimlemek için TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between university students' leisure satisfaction and health perception levels. In the research,“Descriptive (Figurative) and Relational Search Model”was used. The universe of the study consists of students studying at Bartın University, Faculty of Sport Sciences. The sample group of the study consists of a total of 370 participants (165 women and 205 men) studying in the 2019- 2020 academic year and selected by random selection from the universe. As a data collection tool, created by the researcher and consultant personal information form,“Leisure Satisfaction Scale (LSS)”and“Perception of Health Scale (PHS)”were used. The data were analyzed in the“SPSS 23.0”program. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation for demographic variables, T-test and ANOVA for differentiation status, Correlation test for relationship status were used. In addition, TUKEY test was used to determine differences between groups.