Transformation of the meaning of loss among displaced Syrians: An ethnography of a community of resilience
Yerinden edilmiş Suriyeliler için kaybın anlamının dönüşümü: Dayanıklı bir topluluk üzerine etnografik bir çalışma
  1. Tez No: 648250
  2. Yazar: BERFU SERÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan savaş ekonomik, politik, sosyal, kültürel ve bireysel boyutta ağır kayıplara ve yeniden yapılanmalara sebep olurken, geriye yerinden edilmiş büyük bir nüfus bıraktı. Güncel verilere göre Türkiye'de kayıtlı Suriyeli sayısı üç buçuk milyonu aşmış durumdadır. Türkiye'nin benimsemiş olduğu 'açık kapı politikası' Suriyeliler için yeni bir hayatın kapılarını aralamış olsa da, birçok Suriyeli hala büyük zorluklarla mücadele etmektedir. Savaşı ve savaşın sebep olduğu kayıpları hem travmatik hem de dönüştürücü deneyimler olarak ele alan bu araştırma, İstanbul'da yaşayan yerinden edilmiş Suriyelilerin bireysel ve kolektif olarak travma ile baş etme yollarını ve bu deneyimlerin sebep olduğu etkileri güçlenme ve dayanışma ile dönüştürme pratiklerini incelemektedir. Bu incelemenin odak noktasını 'açık mekan' olarak hayal edilen bir toplum merkezi oluşturmaktadır ve bu mekanın Suriyeliler için hangi yollarla 'evinde olma' hissini şekillendirdiği ve bir dayanıklılık zemini yarattığı tartışılmaktadır. Yerinden edilmiş Suriyelilerin İstanbul'da kurmuş olduğu yerel bir toplum merkezinde Ocak 2019 ile Nisan 2020 tarihleri arasında yapılan etnografik araştırmaya dayanan bu tez, zorlayıcı zamanlarda bireysel ve kolektif dayanıklılık kapasitesinin nasıl geliştirilebildiğini analiz etmeye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The war that started in Syria in 2011 has given rise to immense economic, political, social, cultural, and individual losses and reconstructions, and a large population of displaced people. Currently, there are over three and a half million Syrians registered in Turkey. Although the“open door policy”has paved the way of a new life for many displaced Syrians, many are still exposed to numerous challenges. Considering the experience of war and consequent losses as both traumatic and transformative, this research explores the individual and collective ways in which displaced Syrians in Istanbul deal with trauma and transform its effects through empowerment and solidarity. The thesis focuses specifically on how a community center, imagined as an“open space,”shapes the sense of home and creates a site of resilience among displaced Syrians. Based on ethnographic fieldwork between January 2019 and April 2020 at a local community center initiated by displaced Syrians in Istanbul, this thesis tries to explore individual and collective capacities of resilience in dire times.