Reconciling religion and sexuality: An ethnography of youth in Turkey
Dini ve cinselliği barıştırmak: Türkiye'de bir gençlik etnografisi
  1. Tez No: 648251
  2. Yazar: ZEYNEP KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yaşayan Müslüman LGBT'lerle (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) yapılan katılımcı gözlemci, sözlü tarih ve etnografik mülakatlara dayanarak Müslüman LGBT'lerin cinsel ve dini müzakerelerini araştırır. Türkiye'deki Müs- lüman LGBT'ler kendilerini, dini ve cinsel deneyimlerini nasıl anlatıyor? Müslü- man kimlikleriyle ilgili olarak spiritüel ve cinsel pratiklerini nasıl yorumluyorlar? Müslümanların çoğunluğu oluşturduğu bir ülkede normatif olmayan cinsel özneler; sekülerliğin ağır bastığı LGBTI+ topluluklarında ise dindar özneler olarak Müslü- man LGBT'ler kendi konumlarını nasıl tartışıyorlar? Türkiye bağlamında Müslü- man LGBT hayatlar mevcut teorik ve politik çerçevelerde nasıl anlamlandırılabilir? Küresel bağlamda ve literatürde Türkiye'deki Müslüman LGBT'lerin deneyimlerini konumlandıran bu araştırma Müslüman LGBT'lerin İslam, cinsellik, dindarlık ve spiritüellik konularında şekillenen gerilimlerini göstermeyi amaçlar. Bu alanda yeter- siz araştırmanın olduğu Türkiye'de gerçekleştirilen bu etnografik çalışma cinsellik, spiritüellik, dindarlık ve İslam konularında gelişen ulusötesi literatüre katkı sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Based on participant observation, oral history and ethnographic interviews with LGBT (Lesbian, Gay, Bisexual, Trans) Muslims from Turkey, this research investi- gates sexual and religious negotiations of LGBT Muslims. How do LGBT Muslims in Turkey narrate themselves and their religious and sexual experiences? How do they interpret their spiritual and sexual practices in relation to their Muslim iden- tity? What are some of the ways in which LGBT Muslims negotiate their position as non-normative sexual subjects in a country where Muslims constitute the major- ity and as religious subjects within predominantly secular LGBTI+ communities? What are the existing theoretical and political frameworks with which one can make sense of LGBT Muslim lives, particularly in the Turkish context? Situating the ex- periences of LGBT Muslims in Turkey within the global context and literature, this research shows the ways in which LGBT Muslims have developed creative ap- proaches to the tensions that exist between Islam, sexuality, piety and spirituality. Based on ethnographic research in Turkey where there has been a lack of research in this area, this thesis aims to contribute to the growing transnational literature on sexuality, spirituality, piety and Islam.