Spor verisi ile analiz ve tahminleme: Bir NBA uygulaması
Analysis and forecasting with sports data: An NBA application
- Tez No: 648258
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Veri madenciliğinin kullanarak, olayları tahmin etmenin uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Veri madenciliği ve makine öğrenimi algoritmalarının en önemli tahmin uygulamalarındandır. Bu uygulamalar arasında olayları tahmin etme, seçim sonuçlarını tahmin etme, satışları tahmin etme ve spor sonuçlarını tahmin etme sayılabilir. Dünyada birçok spor etkinliği var ve bu etkinliklerden çok fazla veri üretiliyor, bu da veri madenciliği için mükemmel bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada spor müsabakalarının sonuçlarını tahmin etme konusu ele alınmıştır. Altı makine öğrenme algoritması, NBA yarışmasının sonucunu tahmin etmek için kullanılmıştır. Naif Bayes algoritması, Destek Vektör Makinesi, k-NN, Sinir Ağları, Rastgele Orman ve karar ağacı algoritmaları model için kullanılmıştır. Destek vektör makinesi algoritması, en iyi algoritma olarak %67 doğruluğu ile seçilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında basketbol maçı başına puan sayısını tahmin etmek için regresyon algoritmaları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, makine öğrenme algoritmaları spor müsabakalarının sonuçlarını tahmin etmek için kabul edilebilir sonuçlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of data mining has a long history of predicting events. One of the most important applications of data mining and machine learning algorithms is the prediction. These applications include predicting events, predicting election results, predicting sales, and predicting sports results. There are many sports events in the world, and much data is produced from these events, which can be an excellent opportunity for data mining. In this study, the issue of predicting the results of sports competitions was considered. The six-machine learning algorithm was used to predict the outcome of the NBA competition. Naive Bayes algorithm, Support Vector Machine, k-NN, Neural Networks, Random Forest and a decision tree were created to implement the selected model. The support vector machine algorithm was selected with 67% accuracy of the best algorithm. In the second phase of the study, regression algorithms were used to predict the number of points per basketball game. Based on the results obtained, machine learning algorithms can provide acceptable results to predict the results of sports competitions