Climbing the ladder of recognition: Explaining the Palestinian path to the ICC
Tanınma merdivenini tırmanmak: Filistin'in UCM yolu
  1. Tez No: 648259
  2. Yazar: RUMEYSA BETÜL TUNCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA YEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tanınma ve taahhüt literatürüne dayanan bu tez, Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)'yi kuran antlaşma olan Roma Statüsüne neden katıldığını analiz eder. UCM'nin İsrail ve Filistin'e müdahil olmasının yasal ve siyasi yan etkileri olabilir. UCM ile ilgili gelişen literatür, mahkemenin savaş suçlarına dava açma yetkisi nedeniyle üyeliğin“egemenlik maliyetini”ana bulmaca olarak vurguladı. Filistin'in uluslararası toplumdaki statüsü bir anlaşmazlık kaynağı olmaya devam ediyor ve bu soruya yeni bir boyut getiriyor. Bu tez, FY (Filistin Yönetimi)'nin UCM'ye katılma kararını üç seviyeli analiz düzeyinde incelemektedir: uluslararası, devletlerarası ve devlet içi. Uluslararası düzeyde, FY, çeşitli anlaşma ve kuruluşlara katılım yoluyla diplomatik tanınma elde ederek, İsrail-Filistin çatışmasını uluslararasılaştırarak ve uluslararası hukuka bağlı kalıp güvenilirliğini artırarak Filistin'in uluslararası tanınırlığını artırmayı amaçlamaktadır. Devletlerarası analiz düzeyinde, Filistin Yönetimi, İsrailli faillerin UCM tarafından yargılanması amacıyla Mahkemeye katılır. İsrail'in Filistinlilere karşı raporlanmış şekilde savaş suçu işlediğinden, Mahkemenin yargı yetkisine tabi olma olasılığı muhtemeldir ve Filistin'in neden mahkemeye katılmaya çalışacağını açıklamaktadır. Alternatif olarak, UCM'nin caydırıcı etkisi, FY'ye mahkemeyi çatışmaya dahil etmek için bir gerekçe sağlayabilir. Son olarak, UCM'nin Filistin Yönetimi'nin iktidar partisi El Fetih'in yanı sıra diğer ana aktör olarak Hamas üzerindeki olası yargı yetkisi, iç siyasette açıklamayı oluşturuyor. Bu tezde, resmi rapor ve haberlerden elde edilen kanıtlarla Filistin'in UCM'ye bağlandığını üç düzeyde araştırmak için nitel vaka çalışması yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Building upon both recognition and commitment literature, this thesis analyzes why Palestine acceded to the Rome Statute. The explanations of the PA (Palestinian Authority) in joining to the ICC (International Criminal Court) is examined in three level of analysis: international, interstate, and domestic. In the international level, the PA aims to enhance the international recognition of Palestine by getting diplomatic recognition through several treaties and organizations, internationalizing the Palestinian cause, and increasing credibility in committing to the international law. In the interstate level of analysis, the PA goes to the Court for the aim of prosecution of Israeli perpetrators by the ICC. Since Israel reportedly commits war crimes against Palestinians, the likelihood of being subject to the jurisdiction of Court is high. In this regard, the deterrent effect of ICC on Israel is discussed in the light of official reports and news. Lastly, the possible jurisdiction of Hamas as the main competitor of Fatah, ruling party of the PA, constitutes the explanation at the domestic level. Qualitative case study method is used in this thesis and the three levels of explanations are investigated with the analysis of official reports and news.