Investigating home, identity and belonging: Dual citizenship applications of Turkish migrants from Bulgaria and their children
Ev, kimlik ve aidiyet üzerine bir inceleme: Bulgaristan göçmeni Türklerin ve onların çocuklarının çifte vatandaşlık başvuruları
  1. Tez No: 648257
  2. Yazar: DENİZ TAŞYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, 1969-1978 yılları arasında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden ve şu anda Bulgaristan'a çifte vatandaşlık başvurusu yapan Türklere ve onların Türkiye doğumlu çocuklarına odaklanarak ev fikrini ve aidiyet hissini kuşaklararası bir perspektiften ele almaktadır. Göçmenler/başvuranlar ve onların çocuklarıyla yürütülen bir sözlü tarih araştırmasına dayanmaktadır. Prosedürler gereği Bulgaristan'ı düzenli olarak ziyaret etmeyi gerektiren çifte vatandaşlık başvurularının ev ve aidiyet kavramsallaştırmalarını başvuranlar açısından tartışmaya açtığını öne sürmektedir. Bu tartışmaya odaklanarak ev fikrinin materyal ve sembolik bileşenlerini, göçmenler/başvuranlar ile onların Türkiye doğumlu çocukları arasındaki ilişkilerin barındırdığı kopuşları ve süreklilikleri ve cemaat inşa pratiklerini incelemektedir. Geçmiş deneyimlere ve mevcut koşullara ilaveten gelecek olgusunu da bu süreçlerin önemli bir bileşeni olarak tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the idea of home and the sense of belonging from an intergenerational perspective by focusing on dual citizenship applicants among Bulgaria-born Turks who migrated to Turkey between 1969-1978 and their Turkey-born children. It relies on oral history research conducted with migrants/applicants and their children. It argues that dual citizenship applications create room for applicants to negotiate the conceptions of home and belonging by requiring regular visits to Bulgaria. By focusing on this negotiation, it explores the material and symbolic components of the idea of home, the ruptures and continuities in the relationship between Bulgaria-born migrants/applicants and their Turkey-born children, and community formation practices. In addition to past experiences and present circumstances, it introduces the notion of the future as a significant component of these processes.